Reklama

Zmarł Andrzej Drews. Muzyk, badacz, współtwórca Parku Historycznego w Bliźnie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Zmarł Andrzej Drews. Muzyk, badacz, współtwórca Parku Historycznego w Bliźnie - Zdjęcie główne

Andrzej Drews zmarł w wieku 66 lat. | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W wieku 66 lat w środę 26 maja zmarł Andrzej Drews. Założyciel zespołu muzycznego Gratis. Działacz sekcji historycznej Aeroklubu Mieleckiego. Przyczynił się do powstania Parku Historycznego w Bliźnie.

Andrzej Drews urodził się 4 II 1955 r. w Mielcu. Był absolwentem Liceum Zawodowego w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu, zdał maturę w 1974 r.

Pracę zawodową podjął 16 IX 1974 r. w WSK Mielec jako stażysta – ślusarz. Niedługo potem przyjęty został do biura konstrukcyjnego silnika wysokoprężnego SW-680, gdzie pracował na kilku stanowiskach, w tym jako konstruktor. W 1981 r. został pracownikiem Wydziału F – 01 (stolarnia) i tam był m.in. modelarzem odlewów w drewnie, kontrolerem – mistrzem i stolarzem przyrządowym. Po restrukturyzacji Zakładu Lotniczego „PZL-Mielec” zatrudniony został w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu  jako stolarz przyrządowy.

Jego pasją pozazawodową była muzyka. Gry na gitarze uczył się w latach licealnych. W 1978 r. założył zespół muzyczny „Gratis”, który przez wiele lat był jednym z najlepszych i najaktywniejszych mieleckich zespołów muzycznych. Grupa ta działała najpierw przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wojsławiu - Drews pracował tam jako instruktor muzyki i pisał teksty do piosenek - a następnie przy Miejskim Ośrodku Kultury, który przejął placówkę w Wojsławiu.

W 1982 r. Andrzej został członkiem Klubu Twórców i Sympatyków Kultury „Sęk” w Mielcu, a w 1986 r. – jego wiceprzewodniczącym. Jako opiekun „sękowskich” grup artystycznych uczestniczył w warsztatach artystycznych „KRAM” w Myślcu i obozie w Wysowej.

Drugą pasją było strzelectwo sportowe. Będąc członkiem Klubu Strzeleckiego przy LOK w Mielcu, specjalizował się w KBKS-5 i KBKS-6. Startował w zawodach krajowych i międzynarodowych.

Po 2002 r. pracował nadal w Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu, ostatnio na stanowisku operatora OSN (obsługa maszyn sterowanych numerycznie). Studiował zaocznie w Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania w Krakowie - Zamiejscowy Wydział Ekonomii w Mielcu.

Poza pracą zawodową nadal prowadził zespół muzyczny Gratis.

Ponadto od kilkunastu lat angażował się w badania nad wyjaśnieniem tajemnic hitlerowskiego poligonu rakietowego Heidelager – Blizna i współpracował w tym zakresie z samorządem Gminy Ostrów i Nadleśnictwem Tuszyma. Przyczynił się do powstania Parku Historycznego w Bliźnie poprzez udział w pracach nad koncepcją jego budowy, budowę dioram modelarskich przedstawiających instalacje V-1 i V-2 na terenie Blizny oraz budowę repliki w skali 1:1 pocisku - samolotu o napędzie odrzutowym Fi-103/V-1. Dioramy i replika zostały umieszczone w Parku.

Był członkiem Teatru Rozmaitości DK SCK, zagrał w Weselu wg S. Wyspańskiego.

Naszym czytelnikom w 2017 roku Andrzej Drews przedstawił historię bombowca B-17, na podstawie relacji członka załogi, strzelca bocznego sierż. Edwarda Oulette, oraz raportów Amerykańskich Sił Powietrznych.

Zmarł w wieku 66 lat, w środę 26 maja.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy