Intensywne prace nad planem zagospodarowania przestrzennego trwały blisko 3 lata, co wiązało się z uzgodnieniami, opracowaniem prognozy oddziaływania na środowisko, prognozy skutków finansowych planu. Plan ten zakłada rewolucyjne, strategiczne zmiany w gminie. Plan został omówiony na radzie gminy przez projektanta Tomasza Jakowskiego i gminnego geodetę Wiesława Tworka.
Opracowywany obszar obejmuje teren o powierzchni około 97 hektarów. Położony jest w Tuszowie Narodowym i stanowi własność gminy. Zlokalizowany jest po obu stronach drogi wojewódzkiej nr 985, ponadto w obrębie terenu inwestycyjnego, w jego wschodniej części znajduje się lądowisko z budynkiem aeroklubu, co stanowi atut i wyjątkowość tego miejsca. Z kolei w północno – wschodniej części znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Teren zlokalizowany jest w sąsiedztwie gruntów rolnych, a od północnego – wschodu graniczy z obszarami leśnymi.
Uruchomienie działania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Tuszowie Narodowym pozwoli na włączenie go do Regionalnego Planu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, który stanowi odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby regionalne, uwzględniając przy tym pożądane kierunki inwestycji określone w unijnych, krajowych i regionalnych dokumentach strategicznych. Dlatego też opracowywany plan zapewnia na długie lata rozwój społeczno – gospodarczy gminy, w którym następuje proces integrowania działań społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania obecnie podstawowych potrzeb mieszkańców i ich przyszłych pokoleń.
Obszar ten posiada dogodną dostępność komunikacyjną i jest częściowo wyposażony w sieci infrastruktury technicznej. W tym miejscu muszą powstać drogi publiczne, stanowiące uzupełnienie istniejącego układu komunikacyjnego, a szczególnie bezpośrednie połączenie z drogą wojewódzką nr 985. Na całym obiekcie należy wybudować sieć kanalizacji sanitarnej i sieć kanalizacji deszczowej. Powinien zostać wybudowany zbiornik retencyjny na wodę opadową oraz sieć wodociągowa.
Na obrzeżach terenu objętego planem działają już pierwsze firmy. Firma VAN-BERDE, a w jej bezpośrednim sąsiedztwie powstaje Firma Produkcyjno – Handlowa IMPOL-Mielec sp. z o.o.
- Opracowany plan to ogromna szansa dla gminy a jego efekty zaprocentują w kolejnych latach. Cieszę się, że dzisiaj jest finał prac. To dla naszej gminy historyczna data. Dzisiaj decydujemy o jej rozwoju, a skutki uchwały zaprocentują w najbliższych kilkudziesięciu latach. Przed nami uzbrojenie terenu, na co będziemy składać wnioski o dofinansowanie z funduszy unijnych i krajowych, co przełoży się na pozyskanie pierwszych inwestorów - podkreślał wójt gminy Andrzej Głaz.
Zobacz mapę terenów inwestycyjnych:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.