reklama
Reklama lokalna
reklama

Kamienie na grobach. Poznaj historię mieleckiego cmentarza żydowskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: P. Konieczny

Kamienie na grobach. Poznaj historię mieleckiego cmentarza żydowskiego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

Mielecki cmentarz żydowski | foto P. Konieczny

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościCmentarz żydowski w Mielcu, będący świadectwem historii miejscowej społeczności żydowskiej, to miejsce, które przetrwało liczne zawirowania dziejowe, w tym zniszczenia podczas II wojny światowej. Dziś przypomina o tragicznych losach mielczan wyznania mojżeszowego z intrygującą tradycją.
Reklama lokalna
reklama

Historia mieleckiego cmentarza

Mielecki cmentarz żydowski, podobnie jak inne miejsca pamięci, jest cichym świadkiem historii społeczności żydowskiej, która przez wieki była integralną częścią życia miasta. Założony w XVIII wieku cmentarz nazywany "starym" znajduje się w pobliżu dzisiejszej ulicy Jadernych (dawniej Kolejowa). Drugi cmentarz, tzw. cmentarz choleryczny znajdował się przy dzisiejszej ulicy Żeromskiego i Kazimierza Jagiellończyka. Oba te miejsca były miejscami spoczynku mieleckich Żydów, jednak wskutek deportacji i Holokaustu, mielczanie wyznania mojżeszowego zostali niemal całkowicie usunięci z miasta.  

reklama

Największa tragedia społeczności żydowskiej miała miejsce 9 marca 1942 roku, gdy Niemcy unicestwili Żydów z Mielca. W ciągu jednego dnia pięciotysięczna populacja przestała istnieć. Mielecki cmentarz przy ulicy Kolejowej został zdewastowany, a groby zniszczone. Pozostałości po tej społeczności przetrwały jedynie w formie pamiątkowych nagrobków.

Po wojnie cmentarz znów częściowo ucierpiał przez budowę poczty i parku. W latach 90 XX wieku, dzięki pomocy finansowej mielczanki Racheli Susmann, cmentarz ogrodzono, postawiono na nim pomnik ku czci ofiar Holocaustu oraz przeprowadzono operację przeniesienia macew z różnych części Mielca. 

reklama

Tradycja żydowska - kamienie na grobach

Jednym z najważniejszych symboli żydowskiej tradycji związanej z miejscami pamięci jest zwyczaj pozostawiania kamieni na grobach zmarłych. W kulturze żydowskiej kamienie symbolizują trwałość pamięci o zmarłych i są wyrazem hołdu, oddawanym tym, którzy odeszli.

Według niektórych zwyczaj ten nawiązuje do starożytnych czasów, kiedy Żydzi nie mieli dostępu do kwiatów, a kamienie stanowiły bardziej trwały i godny symbol. Kamienie, w przeciwieństwie do kwiatów, nie więdną, co podkreśla nieprzemijającą pamięć o zmarłych.

Inni uważają, że prawidłowe jest tłumaczenie teologiczne tego zwyczaju. Po hebrajsku kamień to „ab”. Ten „ab” może być kojarzony z „abba” - ojciec. Kamień położony na grobie symbolizuje pieczęć ojca, który czeka na swoje dziecko.

reklama

Dlaczego kładzie się kamienie na macewach?

W Dewarim (Ks. Powtórzonego Prawa) znajduje się nakaz pogrzebania człowieka w dzień śmierci. Także z Tory wyinterpretowane jest przykazanie nakazujące położenie kamienia nagrobnego. Oznaczenie nim miejsca czyjegoś pochówku jest uznawane za spełnienie przykazania i szlachetnego uczynku. Takie traktowanie zmarłego jest przyczyną istnienia popularnego zwyczaju kładzenia kamyków na grobie przez Żydów odwiedzających cmentarze. Gdy już odbył się pogrzeb (nawet, jeśli było to wiele lat temu) i nie mogliśmy w nim uczestniczyć, wciąż możemy realizować micwę oznaczenia grobu, właśnie poprzez dodawanie do istniejącego dużego kamienia – naszych małych kamyków.

Ten prosty gest jest nie tylko sposobem na wyrażenie szacunku, ale także na podkreślenie wiecznej więzi między żywymi a umarłymi.

Dzisiejszy cmentarz

Dziś, cmentarz przy ulicy Kolejowej jest miejscem upamiętnienia mieleckiej społeczności żydowskiej, częściowo znajduje się pod opieką nieformalnej grupy Mayn Shtetele Mielec oraz Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Współczesne starania o jego rewitalizację są dowodem na to, że pamięć o dawnych mieszkańcach Mielca, choć przez dekady niszczona, wciąż jest żywa.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama