Reklama

Jakie są ceny mieszkań w Rzeszowie?

Opublikowano:
Autor:

Jakie są ceny mieszkań w Rzeszowie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Stolica województwa podkarpackiego cieszy się coraz większą popularnością, co potwierdza wzrostowy trend ludności. Ile trzeba zapłacić za mieszkanie w Rzeszowie? Czy opłaca się kupić w tym mieście lokal w celach inwestycyjnych?

Jakie czynniki mają wpływ na ceny mieszkań w Rzeszowie?

Mimo prognoz specjalistów, ceny nieruchomości rosną we wszystkich dużych miastach Polski, w tym w Rzeszowie. Powodów jest wiele, ale za główne przyczyny uznaje się:

  • Zbyt małe nasycenie mieszkaniami. Z informacji zebranych przez PKO Bank Polski wynika, że w 2019 r. w Rzeszowie na 1000 osób przypadało 426 mieszkań, podczas gdy w wielu innych miastach Polski nasycenie lokalami mieszkalnymi było wyższe. Przykładami mogą być Bydgoszcz (432) i Wrocław (514).
  • Przewaga popytu nad podażą. Ma to związek z tym, że mieszkania na sprzedaż Rzeszów, Wrocław czy Kraków są postrzegane jako atrakcyjna forma lokowania posiadanego kapitału.
  • Coraz wyższe koszty budowy mieszkań. Mowa tu nie tylko o robociźnie, ale również rosnących kosztach pozyskania gruntów. Zwłaszcza firmy deweloperskie zainteresowane budową obiektów mieszkalnych w centrum Rzeszowa muszą liczyć się z wysokimi cenami działek.
Bez wpływu na ceny nieruchomości w Rzeszowie nie pozostaje też fakt, że jest to miasto uniwersyteckie. Co roku na rzeszowskich uczelniach wyższych studia rozpoczynają tysiące młodych ludzi. Wielu z nich nie ubiega się o miejsce w akademiku, ale od razu poszukuje mieszkania na wynajem – często wraz ze znajomymi.

Jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup mieszkania. Mowa tu o przywiązaniu do własności, które w Polsce jest silne. Wielu nabywców wychodzi z założenia, że lokal lepiej kupić niż wynajmować.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie z rynku wtórnego w Rzeszowie?


Do zalet mieszkań z rynku wtórnego zalicza się ich lokalizację. Wokół starszych osiedli infrastruktura drogowa i społeczna jest dobrze rozwinięta. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na popularność używanych lokali. Ile trzeba średnio zapłacić za mieszkanie z drugiej ręki w Rzeszowie?

Jak wynika z analizy PKO Banku Polskiego, w I kwartale 2021 r. osoby nabywające mieszkanie z rynku wtórnego płaciły średnio 6579 zł za mkw. Wyższe były ceny ofertowe – dochodziły one niemal do 7000 zł za mkw. Jeżeli spojrzeć na ceny w perspektywie rok do roku, widoczny jest trend wzrostowy – różnica to 6,3 proc.

Ile kosztuje mieszkanie z rynku pierwotnego w Rzeszowie?


Pandemia COVID-19 i związane z nią utrudnienia nie zniechęciły firm deweloperskich – na terenie Rzeszowa realizują one rozpoczęte inwestycje. W rezultacie osoby zainteresowane zakupem mieszkania stoją przed wyborem – mogą zdecydować się na mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego. Ile trzeba wydać na lokal w nowym budownictwie?

Jak podaje PKO Bank Polski, w I kwartale 2021 r. ceny transakcyjne na rynku pierwotnym były niższe niż na rynku wtórnym – nabywcy płacili średnio 5718 zł za mkw. Jeżeli jednak spojrzeć na roczny wzrost cen, to był on zdecydowanie wyższy niż w przypadku mieszkań używanych i wyniósł 17,7 proc.

Na zakup nieruchomości w niższej cenie szansę mają osoby, które zdecydują się zamieszkać z dala od centrum. Przykładem mogą być osiedla Zalesie i Budziwój – tam ceny są nieco niższe od średnich cen transakcyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE