Reklama

Poleje się ognista krew

Opublikowano:
Autor:

Poleje się ognista krew - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po raz pierwszy chorzelowscy strażacy ochotnicy organizują akcję "Ognisty ratownik - gorąca krew". Do oddawania krwi zachęcają zarówno kolegów z innych jednostek z powiatu mieleckiego, jak i mieszkańców.

Strażacy ratują życie nie tylko jako ratownicy podczas wypadków drogowych czy pożarów.  Walczą też z żywiołem, by ratować nasze dobytki i nasze zdrowie,  pomagają w akcjach poszukiwawczych i wspierają działania policji czy pogotowia medycznego. Ostatnio angażują się także w akcje honorowego krwiodawstwa. W ten sposób też ratują życie.

 Pierwszy raz w powiecie

Ochotnicy z Chorzelowa  organizują po raz pierwszy w swojej jednostce wydarzenie, którego nazwa w środowisku strażackim jest już znana - "Ognisty ratownik - gorąca krew". Akcja oddawania krwi odbędzie się już 22 kwietnia na trenie remizy OSP i Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie.

 - Zapraszamy wszystkich odważnych z całego powiatu do uczestnictwa w naszej inicjatywie. Krwi nie da się zastąpić żadnym lekarstwem i  wciąż jej brakuje. Dlatego postanowiliśmy włączyć się do tej akcji. W naszym powiecie to chyba pierwsze takie wydarzenie - mówi prezes OSP Chorzelów Wacław Strąk.

Przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa razem ze strażakami będą czekać na wszystkich od godziny 9 do 13. Wspierać ich będzie Państwowa Straż Pożarna z Mielca. Strażacy przygotują małą niespodziankę. - Podczas naszej akcji będziemy prowadzić naukę pierwszej pomocy na fantomach. Nauczymy również wszystkich chętnych, jak korzystać z defibrylatorów, które w ostatnim czasie są popularne w naszym powiecie - zaznaczył Wacław Strąk.

Kto może oddać krew?

Osoby w wieku 18-65 lat ważące powyżej 50 kg,  posiadające dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem spełniają podstawowe kryteria, które pozwalają zakwalifikować je do oddania krwi.  W akcji  będą mogły wziąć udział, jeśli spełnią jeszcze inne dodatkowe warunki:  nie chorowały na żółtaczkę i ogólnie czują się zdrowe.

Obowiązkowe jest zapoznanie się z informacjami o chorobach zakaźnych, jest bowiem cała lista chorób, które dyskwalifikują chętnych do oddawania tego cennego płynu. Krew zostanie pobrana tylko tym osobom, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Ważne: dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy, a także w czasie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

Każdy przed oddaniem krwi wypełnia szczegółowy formularz, dlatego należy przygotować sobie informacje dotyczące ostatnich wizyt lekarskich i stomatologicznych, przebytych ostatnio chorób i operacji, przyjmowanych leków, szczepień. Pytania w kwestionariuszu dotyczą też chorób serca i układu krążenia, chorób dermatologicznych, przewodu pokarmowego, wenerycznych, nerwowych, onkologicznych, endokrynologicznych, układu oddechowego, ginekologicznych i urologicznych. Kwestionariusz należy uzupełnić pod kątem badań diagnostycznych - czy takie były wykonywane w ostatnim czasie. Trzeba spodziewać się pytań związanych z transfuzją krwi, przeszczepami, wyjazdami za granicę,  pobytem w więzieniu czy areszcie oraz wykonywaną pracą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE