Reklama

Nowy wiadukt nad linią kolejową ma zlikwidować korki w Mielcu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Mielcu powstanie wiadukt nad torami i ulicą Sienkiewicza. Połączy on bezkolizyjnie mielecką strefę z nowym mostem na Wisłoce. Rozmowy o tej inwestycji trwały długo. Początkowo były plany, aby obiekt był wybudowany przez 3 samorządy: wojewódzki, powiatowy i miejski oraz spółkę kolejową. Okazało się jednak, że inwestorem będą tylko PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które również modernizują linię kolejową nr 25 Dębica - Mielec - Padew. Znamy szczegóły inwestycji.

Zamiast wspólnej inwestycji samorządów ciężar ważnej dla mielczan inwestycji przejmują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Spółka ogłosiła właśnie przetarg na budowę stalowego wiaduktu nad ulicą Sienkiewicza i nad torami. W planie jest także budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 od ronda w miejscowości Chorzelów do istniejącej ulicy Lotniskowej. Na skrzyżowaniu z ul. Kosmonautów, ul. Szybowcową i ul. Lotniskową ma również powstać rondo. Wyłoniony wykonawca wybuduje także zjazdy indywidualne i publiczne do działek sąsiadujących z projektowanym pasem drogowym.

Powstanie wiaduktu bezkolizyjnie wyprowadzi ruch z mieleckiej strefy w kierunku nowego mostu w Złotnikach i dalej, aż do Piątkowca, budowaną właśnie dalszą częścią obwodnicy Mielca. Jednocześnie z chwilą otwarcia wiaduktu zostanie zamknięty przejazd kolejowy w ciągu ulicy Kosmonautów.

Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału mija 16 lipca.

mapka inwestycji

- W Mielcu nowy wiadukt drogowy przy ul. Sienkiewicza ma zastąpić dwa skrzyżowania kolejowo-drogowe. Takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i znacznie usprawni komunikację drogową. Przebudowa 12 skrzyżowań kolejowo-drogowych zapewnieni sprawne i bezpieczne przejazdy - informują władze PKP Polskie Linie Kolejowe.

W ramach budowy drogi wojewódzkiej nr 984 przewiduje się wykonanie rozbiórki obiektów budowlanych oraz elementów kolidujących z przedsięwzięciem. Dotyczy to zwłaszcza obiektu w postaci fundamentu, budynku gospodarczego (garaż blaszak), istniejącej konstrukcji nawierzchni na skrzyżowaniach z istniejącymi drogami, elementów infrastruktury technicznej i elementów bezpieczeństwa ruchu.

Wiadukt został zaprojektowany w postaci stalowego łuku (płyta betonowa współpracująca z belkami stalowymi) z konstrukcją stalową opartą na żelbetowych przyczółkach masywnych. Zaprojektowane elementy konstrukcyjne realizowane w ramach budowy obiektu są dobrze wkomponowane w istniejące i projektowane zagospodarowanie terenu.

Kolorystykę ustroju nośnego zaprojektowano dla poszczególnych elementów: łuki stalowe – konstrukcja łuków: czerwień kubańska, pozostałe stalowe elementy konstrukcji: niebieski, gzyms: niebieski morski, wieszaki: jasnoszary, balustrada – jasnoszary. Długość obiektu to 104 metry, a jego szerokość to 15 metrów.

Teraz trzeba cierpliwie czekać na wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie prac.

Wiadukt w Mielcu

 

Przedmiotem inwestycji jest:

 

Kontynuacja budowy odcinka drogi wojewódzkiej nr 984. Projektowana trasa obejmuje zakres od ronda w Chorzelowie do skrzyżowania typu rondo z ul. Kosmonautów, ul. Szybowcową oraz ul. Lotniskową wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi.

Szczegóły inwestycji:

  •  budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 od miejscowości Chorzelów do istniejącej ulicy Lotniskowej z przekroczeniem drogi powiatowej Tuszów Narodowy – Mielec – Rzochów oraz linii kolejowej nr 25 wiaduktem drogowym,
  •  budowa skrzyżowania w m. Mielec typu rondo 4 – wlotowe z ul. Kosmonautów, ul. Szybowcową i ul. Lotniskową,
  •  budowa zjazdów indywidualnych i publicznych do działek sąsiadujących z projektowanym pasem drogowym,
  •  przebudowa i budowa nowych sieci infrastruktury technicznej,
  •  budowa oświetlenia na skrzyżowaniach,
  •  budowa odwodnienia drogi w postaci rowów przydrożnych oraz odcinkowo kanalizacji deszczowej,
  •  budowa i przebudowa chodników, ścieżek rowerowych z dopuszczeniem ruchu pieszego.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły także przetargi na ponad 170 mln zł, które przywrócą pasażerskie połączenia na linii Mielec – Padew. Kolejne prace na trasie nr 25 Padew - Mielec - Dębica zapewnią powrót pociągów pasażerskich i zwiększą dostępność do kolei na Podkarpaciu. W naszym mieście również zostaną wykonane duże inwestycje - m.in. zostanie przebudowanych 12 skrzyżowań kolejowo-drogowych, powstanie bezkolizyjne przejście na stacji Mielec, oraz podziemne przejście w ciągu ul. Księdza Skargi i ul. Drzewieckiego WIĘCEJ O TYM PISALIŚMY >>>TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy