Reklama

Ogrzewanie na podczerwień - jak działa i jakie są korzyści z jego zastosowania?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ogrzewanie na podczerwień - jak działa i jakie są korzyści z jego zastosowania? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Wśród wielu rodzajów ogrzewania istnieje ogrzewanie na podczerwień, które jest coraz częściej wykorzystywane w prywatnych domach, biurach czy sklepach, ze względu na swoje ekologiczne działanie. Jak działa ogrzewanie na podczerwień oraz jakie są zalety jego wykorzystywania? Dowiesz się z naszego artykułu.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień? Czym jest ogrzewanie podczerwienią? Czym są panele grzewcze na podczerwień?

Promieniowanie, które jest powszechnie znanym zjawiskiem fizycznym - emituje ciepło. Ogrzewanie na podczerwień do swojego działania wykorzystuje energię promieniowania, która się przemieszcza w przestrzeni jako fale elektromagnetyczne. Nie ogrzewa powietrza, lecz przedmioty, osoby oraz ściany wewnątrz pomieszczenia, które są nośnikami powietrza. Energia podczerwieni jest zamieniana w ciepło dopiero w momencie jej absorpcji przez przedmioty i organizmy żywe. Dzięki temu temperatura odczuwalna jest niezróżnicowana, dlatego jest to bardzo efektowne ogrzewanie domu. Ważne jest prawidłowe zamontowanie paneli grzewczych, dlatego koniecznie należy powierzyć  montaż profesjonalnemu specjaliście, który dopilnuje szczegółów instalacji, tak aby działa sprawnie i bezawaryjnie. 

Jakie są korzyści i zalety ogrzewania na podczerwień?

Ogrzewanie elektryczne domu na podczerwień daje możliwość dużo lepszego rozkładu ciepła niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania domu za pomocą centralnego ogrzewania. Jest przyjazne dla alergików, ze względu na minimalny ruch powietrza, co pozwala na redukcję kurzu i pyłów krążących po pomieszczeniach. Dla osób cierpiących na reumatyzm pomaga przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych, gdyż promieniowanie podczerwone w formie lamp wykorzystywane jest nawet w sanatoriach w celach leczniczych. Przyczynia się także do osuszania i ocieplania murów budynku, dzięki temu są mniej podatne na rozwój pleśni i grzybów szkodliwych dla zdrowia. Ogrzewanie na podczerwień jest jednym z najzdrowszych form ogrzewania ze względu na zastosowane promieniowanie podczerwone, które jest wykorzystywane w inkubatorach dla noworodków. Wspomaga w leczeniu przeziębień i grypy, zapaleniu mięśni i przy przetrenowaniu, a także wzmacnia system odpornościowy organizmu. Ogrzewanie na podczerwień jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem, gdyż energia pochodzi ze źródeł odnawialnych. Nie emituje zanieczyszczeń, dzięki temu nie wpływa degradacyjnie na środowisko naturalne. Dodatkowo zapewniają oszczędność miejsca, w przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów wykorzystywanych w ogrzewaniu centralnym. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE