reklama

Nowa winda, pętle indukcyjne i ścieżki dotykowe [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W budynku starostwa przy ul. Sękowskiego 2B, mieszczącym Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Wydział Komunikacji zakończyły się dwie ważne inwestycje. Oddano do użytku windę zewnętrzną oraz pojawiły się udogodnienia dla niepełnosprawnych. To jedyny tak przystosowany budynek w Mielcu.
reklama

We wtorek, 27 kwietnia, odbył się odbiór techniczny windy zewnętrznej, która powstała na jednej ze ścian bocznych budynku - według projektu architekta Piotra Tabora. Zrealizowane prace ocenili: dyrektor Bogdan Bieniek wraz z pracownikami Wydziału Funduszy, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami w mieleckim starostwie oraz przedstawiciel wykonawcy z firmy KAZBUT.

Platforma, która ułatwi osobom niepełnosprawnym dostęp do ulokowanej na piętrze Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, zostanie oddana do użytku klientów w ciągu najbliższego tygodnia. Inwestycja kosztowała  prawie 590 tysięcy złotych. Starostwo zrealizowało ją z udziałem dofinansowań zewnętrznych.

Są też ścieżki dotykowe

Na tym jednak nie koniec udogodnień dla niepełnosprawnych. Z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku, korzystających z usług poradni, w przestrzeni budynku przy ul. Sękowskiego 2B pojawiły się ułatwiające przemieszczanie dotykowe tabliczki, piktogramy i fakturowe oznaczenia nawierzchni FON. To, innymi słowy, ścieżki dotykowe zbudowane z elementów o różnych fakturach, pozwalające niedowidzącym zwiększyć swoją orientację przestrzenną i bezpiecznie ominąć przeszkody.

Pętle indukcyjne

Obsługę głuchoniemych i niedosłyszących wesprą z kolei zamontowane na terenie poradni pętle indukcyjne. Ich zadaniem jest przesyłanie sygnału bezpośrednio do aparatu słuchowego – dzięki czemu odbierany przez osobę słabosłyszącą dźwięk jest czysty, pozbawiony zakłóceń i zniekształceń z zewnątrz, a także dostosowany do jej indywidualnych ubytków w słuchu.

- Ważnym elementem prac prowadzonych przy ul. Sękowskiego 2B było również zwiększenie ochrony przeciwpożarowej budynku. To inwestycja, która bez wątpienia podniesie bezpieczeństwo wszystkich użytkowników tego obiektu – podkreśla starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Zgodnie z przeprowadzoną ekspertyzą techniczną, na obszarze całego budynku zastosowano nowy system ostrzegawczy, który, w razie potrzeby ewakuacji, wyemituje sygnały głosowe informujące m.in. o jej kierunku czy położeniu najbliższych wyjść ewakuacyjnych. Inwestycja objęła też montaż drzwi przeciwpożarowych ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się pożaru na poszczególne części budynku.

Prace w zakresie dostosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych prowadziły firmy: „WISMAR” Usługi elektryczne i pomiary Mariusz Wiśniewski oraz SECOM Sebastian Gogół. Ich łączna wartość to ponad 218 tysięcy złotych.

Zadania zostały realizowane w ramach projektu „Przebudowa zdegradowanych obiektów na terenie MOF Mielec w celu nadania im nowych funkcji społecznych” współfinansowanego z funduszy unijnych. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama