Reklama

Mieszkańcy Chorzelowa narzekają na Kronospan

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy Chorzelowa narzekają na Kronospan  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Społeczność Chorzelowa przygotowała apel, w którym skarżą się na działalność sąsiadującego z miejscowością zakładem Kronospan. Poniżej publikujemy treść apelu.

TREŚĆ APELU


W związku z trwającym ciągłym procesem zanieczyszczania powietrza poprzez emisję do atmosfery szkodliwych, trujących substancji wytwarzanych przez firmę Kronospan w Mielcu, mieszkańcy Chorzelowa zgromadzeni na zebraniu wiejskim, zwracają się z gorącym apelem do wszystkich Osób, Organów i Instytucji, które mają możliwość wywarcia wpływu na działania firmy Kronospan w Mielcu, o podjęcie pilnych kroków w kierunku zwalczania szkodliwego oddziaływania tego przedsiębiorstwa na nasze środowisko. Domagamy się, aby nasze życie i zdrowie było chronione. Dotychczasowe apele i prośby mieszkańców Mielca i okolicznych miejscowości, działania władz samorządowych, instytucji i organizacji walczących o zaprzestanie szkodliwej emisji, nie przyniosły oczekiwanego skutku.


Zapowiadane przez firmę Kronospan działania, zmierzające do ograniczenia emisji nie są realizowane, jak również zakończenie instalacji zapowiadanego systemu ochrony powietrza wciąż się opóźnia. Za każdy dzień szkodliwych emisji, mieszkańcy płacą utratą zdrowia. Sytuacja ta jest tym bardziej smutna, że stoi w jawnej sprzeczności z deklarowaną przez firmę Kronospan troską o swoich pracowników i ich rodziny, którzy w większości są mieszkańcami miasta Mielca i okolic. Alarmujące odczyty ze stacji pomiarów jakości powietrza potwierdzają wielokrotne przekroczenia emisji trujących substancji. Formaldehyd i pył zawieszony PM 10 emitowane do atmosfery , "trocinowe deszcze" itp., powodują skażenie środowiska naturalnego, terenów rolnych, całej flory i fauny w regionie. Prowadzi to do sytuacji, że przy stężeniach kilkukrotnie przekraczających wyznaczoną prawem normę, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym spędzające aktywnie czas na zewnątrz, kobiety w ciąży i osoby starsze zażywają „ożywczych” spacerów. Obawy mieszkańców o własne zdrowie potwierdzają opinie naukowe stwierdzające negatywny wpływ tego rodzaju zanieczyszczeń . Dane statystyczne wskazują na znaczny wzrost zdiagnozowanych nowotworów w rejonie Mielca i okolic, wzrost zachorowań na choroby płuc, serca i układu krążenia. Inne statystyki wskazują, że zanieczyszczenie powietrza ma ogromny wpływ na zwiększoną liczbę poronień, a to głównie przez obecny w naszym powietrzu benzen. Ten szczególnie toksyczny związek ma nie tylko działanie rakotwórcze, ale i mutagenne. W naszym regionie występuje również wiele innych schorzeń, nie notowanych na taką skalę w porównaniu do innych regionów, wolnych od takich zanieczyszczeń. Wielu niepożądanych komplikacji można by uniknąć, gdybyśmy byli odpowiednio i w porę informowani o wysokim zanieczyszczeniu powietrza i mogli się przed nim chronić. Przyjęcie odpowiedniego poziomu alarmowego jest niezmiernie ważne dla ochrony zdrowia nas wszystkich.
Mając na uwadze powyższe uzasadnienia, mieszkańcy Chorzelowa apelują o natychmiastowe zaprzestanie emisji trujących substancji przez firmę Kronospan, której udowodniono główne sprawstwo i szkodliwe działanie.


Mieszkańcy Chorzelowa wyrażają swoje poparcie dla wszelkich inicjatyw oraz działań w przedmiotowym zakresie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE