Reklama

Awaria, złość i rozgoryczenie. Już 25 marca protest mieszkańców regionu przeciwko Kronospanowi

Opublikowano:
Autor:

Awaria, złość i rozgoryczenie. Już 25 marca protest mieszkańców regionu przeciwko Kronospanowi - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie cichną protesty przeciwko działalności Kronospanu. Mieszkańcy regionu w bardzo emocjonalny sposób zareagowali na nasz wywiad z marszałkiem podkarpackim na temat uciążliwości tego zakładu. Do tego Kronospan znowu miał awarię i zadymił całe miasto. W mieście ruszyła akcja plakatowania i informowania mieszkańców o dacie oficjalnego protestu.

Tymczasem aktywiści z  ruchu społecznego, który nie zgadza się na działalność Kronospanu, zarejestrowali oficjalnie akcję protestacyjną. Protest został zaplanowany na 25 marca. Obrońcy środowiska ruszą o godz. 14:30. z okolic Górki Cyranowskiej i przejdą  al. E. Kwiatkowskiego i ul. Wojska Polskiego pod siedzibę zakładu.  

Niechlubny lider

Według ostatniego Raportu Oceny Jakości Powietrza, opracowanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Mielec plasuje się na trzecim miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Podkarpacia. Od wielu lat utrzymują się tutaj przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 i pyłu zwieszonego PM2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu.

Niechlubni "liderzy" na przestrzeni lat się zmieniali, kiedyś najgorzej było w Przemyślu, Jaśle czy w Rzeszowie, obecnie najbardziej zanieczyszczone powietrze mają Jarosław i Dębica.

WIOŚ i jego kontrole

W województwie podkarpackim badania zanieczyszczenia powietrza prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie (WIOŚ), w ramach państwowego monitoringu środowiska, który stanowi system pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska oraz gromadzenia, przetwarzania i rozpowszechniania informacji o środowisku.

Jak się okazuje, w 2017 roku WIOŚ za pośrednictwem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego tylko dwa razy  poinformował o długookresowych przekroczeniach poziomów dopuszczalnych i docelowych pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu na terenie Mielca. Sytuację tę wykryto na stacji przy ul. Pogodnej w lutym i w marcu ub. roku.

Zgodnie z procedurami WIOŚ na stronie internetowej Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego opublikował wtedy oficjalny komunikat o alercie występowania przekroczeń.  Informacja dotarła także do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego,  dyrektorów lokalnych szkół, a także do mediów.

Awaria i transparenty

W  niedzielę, 25 lutego, tuż po godzinie 10 na terenie zakładu Kronospan doszło do zapłonu w rejonie suszarni. Pożar udało się ugasić dzięki automatycznemu systemowi.  Jak poinformowała nas Beata Rafalo, rzeczniczka prasowa zakładu, awarię udało się szybko opanować. Przy okazji  Rafalo przypomniała, że zdarzenie miało miejsce w starej części instalacji, a przełączenie na nową instalację z filtrami nastąpi w maju. W weekend w całym mieście pojawiły się także transparenty z hasłami atakującymi marszałka Podkarpacia. To  reakcja mieszkańców miasta na wywiad, jaki Władysław Ortyl udzielił naszej redakcji. 

Posłuchaj marszałka Władysława Ortyla:

Posłuchaj mieszkańców Mielca:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE