reklama

Czym kierować się podczas zakupu maszyn rolniczych?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym kierować się podczas zakupu maszyn rolniczych? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneZakup maszyny rolniczej to duży wydatek, podczas którego należy mieć na względzie kilka istotnych kwestii. Warto również zastanowić się, czy alternatywna forma finansowania nie okaże się lepszym rozwiązaniem, które niesie za sobą wiele zalet.

Leasing maszyn rolniczych 


Niezbędny do pracy sprzęt rolniczy obejmuje najczęściej kosztowne maszyny, których zakup wiąże się z dużymi sumami. W przypadku braku funduszy na kupno potrzebnych urządzeń czy pojazdów, zawsze można zdecydować się na korzystną opcję, jaką jest leasing maszyn rolniczych

Leasing jest formą finansowania, polegającą na użytkowaniu maszyny w zamian za opłacanie ustalonych przed zawarciem umowy rat leasingowych. Dzięki temu, osoby prowadzące rolniczą działalność gospodarczą mogą wciąż ją rozwijać, nie narażając się tym samym na bardzo kosztowne i jednorazowe wydatki. Podczas trwania umowy, właścicielem maszyny wciąż pozostaje firma leasingowa, jednak po jej wygaśnięciu można zdecydować się na wykup sprzętu na własność. 

W leasing można wziąć praktycznie każdą maszynę rolniczą, niezbędną do pracy, w tym między innymi traktor, kombajn, siewnik czy ciągnik. Istnieje możliwość wzięcia w leasing zarówno nowego sprzętu, jak i używanego.  Niektóre firmy oferują również maszyny poleasingowe, które nie zostały wykupione przez poprzednich leasingobiorców. Sprzęt taki jest jednak regularnie serwisowany, co daje pewność odnośnie ich dobrego stanu technicznego.

Dostępność finansowania


Zakup maszyny rolniczej przebiega zazwyczaj dość sprawnie, tak samo jest również w przypadku leasingu sprzętu. Jest to łatwo dostępna forma finansowania, niezależnie od tego, czy wybrane maszyny są nowe czy używane. Z opcji leasingu mogą korzystać rolnicy, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą od co najmniej 6 miesięcy. 

Nieskomplikowany tryb weryfikacji to praktyka większości firm leasingowych, dzięki czemu decyzja o przyznaniu leasingu może zapaść nawet w dniu, w którym złożony został wniosek. Szybki proces wynika z faktu, że firmy leasingowe nie wertują historii kredytowej klienta ani nie wymagają przedstawiania dokumentów dotyczących finansów działalności. 

Wysokość raty


Kupno maszyny rolniczej to jednorazowy wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, natomiast zakup używanego sprzętu z niepewnego źródła może niekiedy, zamiast oszczędności, nieść za sobą jeszcze większe koszty. Leasing będzie w tym przypadku rozsądnym rozwiązaniem, gdyż nawet decydując się na używany sprzęt, mamy pewność, że jest on całkowicie sprawny i pochodzi z legalnego źródła. 

Leasingowanie używanego sprzętu, ze względu na niższe koszty miesięcznych rat, będą korzystne zwłaszcza dla początkujących rolników lub niewielkich działalności gospodarczych. W przypadku większych przedsiębiorstw rolnych lepszym wyborem jest leasing nowych maszyn, co niesie za sobą również wiele korzyści na tle podatkowym, dzięki możliwości wliczania opłaconych rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu oraz odliczania wartości podatku VAT.

Decydując się na leasing maszyn rolniczych, można obniżyć koszt miesięcznych rat, wnosząc wkład własny w wyższej kwocie. Drugą możliwością na zminimalizowanie wartości rat jest zawarcie długotrwałej umowy, na co najmniej 8 lat. Warto również wiedzieć, że niektóre firmy leasingowe, w tym https://vleasing.pl, oferują rolnikom elastyczny harmonogram dotyczący spłaty rat leasingowych, mając na uwadze specyfikę ich działalności.

Wysokość polisy ubezpieczeniowej


Wszystkie maszyny rolnicze, przed podpisaniem umowy leasingowej, muszą posiadać ubezpieczenie Agrocasco. Jest to nie tylko niezbędna, ale i niezwykle skuteczna ochrona sprzętu przed zniszczeniem, powstałych z powodu takich zdarzeń jak wypadek bądź uszkodzenie wskutek klęsk żywiołowych. Wysokość tego rodzaju ubezpieczenia zależna jest od wartości maszyny, dlatego im wyższa będzie jej wartość, tym wyższa będzie składka polisy. Z tego też względu, leasing używanej maszyny będzie dla rolnika mniej kosztowny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE