reklama
reklama

Patriotyzm zaklęty w drewnie. Wystawa płaskorzeźb Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” [PLAKAT]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: SCK w Mielcu

Patriotyzm zaklęty w drewnie. Wystawa płaskorzeźb Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” [PLAKAT] - Zdjęcie główne

Rzeźbienie tej kolekcji zajęło artyście 10 lat życia. | foto SCK w Mielcu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kalendarz imprezArtysta od ponad 50 lat tworzy płaskorzeźby w drewnie lipowym, z których najważniejsza jest kolekcja przedstawiająca ewolucję godła Polski. Wstęp na wystawę, która potrwa do 8 grudnia, jest wolny – to wyjątkowa okazja, by zobaczyć dzieło życia artysty, który swoje rzeźby traktuje jako misję patriotyczną.
reklama

8 listopada o godz. 18 w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK odbędzie się wernisaż wystawy płaskorzeźb Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła”. Ekspozycja, na którą wstęp jest wolny, będzie czynna do 8 grudnia. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć dzieło życia artysty, który od ponad pół wieku tworzy orły w drewnie lipowym, poświęcając się swojej pasji i patriotycznej misji.

reklama

Pasja do rzeźbienia od najmłodszych lat

Tadeusz Płeszka, urodzony w 1936 roku w Skopaniu, jest jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców płaskorzeźby w Polsce. Artysta odkrył swoje zamiłowanie do rzeźbienia już jako dziecko, kiedy z drewna wykonywał proste zabawki. Jednak dopiero w latach siedemdziesiątych jego pasja nabrała tempa, a Płeszka, pracujący na co dzień w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu, zaczął poświęcać swój wolny czas na tworzenie rzeźb, co z czasem przerodziło się w pełnoprawną karierę artystyczną.

reklama

10 lat poświęconych na patriotyczne dzieło

Głównym tematem twórczości Płeszki stały się polskie orły. Artysta stworzył kolekcję 30 płaskorzeźb, zatytułowaną „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym”, nad którą pracował przez dekadę. Pierwsze orły z jego zbioru powstały na wzór denara Bolesława Chrobrego, ostatni zaś symbolizuje obecne godło Rzeczypospolitej Polskiej. Artysta podkreśla, że kolekcja powstała z potrzeby ukazania symbolu polskiego patriotyzmu – godła, które uznaje za integralną część narodowej tożsamości.

Bogaty dorobek twórczy

Choć orły stanowią kluczowy motyw w twórczości Płeszki, artysta stworzył także wiele płaskorzeźb o różnorodnej tematyce: od scen rodzajowych i krajobrazów po herby miast, motywy kwiatowe oraz sceny religijne i wiejskie. Prace Płeszki wielokrotnie eksponowano podczas świąt państwowych, uroczystości i wizyt przedstawicieli Polonii, a także na kiermaszach. Regularnie prezentowane są w Muzeum Regionalnym w Mielcu oraz w licznych ośrodkach kultury. W 1996 roku artysta zaprezentował swoje orły na międzynarodowych targach w Bazylei, zyskując tym samym rozgłos poza granicami Polski.

reklama

Twórca doceniony przez wybitne osobistości

Za swoje zasługi dla kultury Tadeusz Płeszka został uhonorowany odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Warto dodać, że jego prace trafiły do zbiorów wielu wybitnych osobistości, m.in. papieża Jana Pawła II, któremu artysta podarował płaskorzeźbę „Madonna”, oraz prezydenta Lecha Wałęsy, w którego ręce trafił herb Mielca. Rzeźby Płeszki dotarły także do kolekcjonerów i instytucji w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech, Włoszech, Anglii, Rosji i innych krajach.

Zaproszenie na wyjątkową wystawę

Wystawa „Historia polskiego orła” to hołd dla narodowej symboliki oraz ukłon w stronę historii Polski. Zwiedzający będą mogli podziwiać nie tylko kunszt artystyczny Tadeusza Płeszki, ale także odkryć historię polskiego godła, które towarzyszy nam od wieków i nadal stanowi symbol naszej tożsamości narodowej.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama