reklama
reklama

Lecisz na wakacje za granicę? Tych pamiątek nie przywoź do domu [LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lecisz na wakacje za granicę? Tych pamiątek nie przywoź do domu [LISTA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z krajuJeżeli tegoroczne wakacje spędzacie lub planujecie spędzić za granicą, lepiej mieć tę listę pod ręką. Jest cała masa pamiątek, których pod żadnym pozorem nie pakujcie do walizki!
reklama

Kupowanie zakazanych pamiątek niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Można za to trafić nawet do więzienia! W najlepszym wypadku zapłacimy grzywnę. 

Wracasz z wakacji? Celnicy na pewno zwrócą uwagę na te pamiątki 

Zaczęły się wakacje. Dużo osób wyjeżdża lub planuje wyjazd za granicę. W takich przypadkach warto się dobrze przygotować i dowiedzieć się, co w danym kraju wypada, a czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy robić. Dobrze jest również dowiedzieć się, jakie pamiątki będą nam próbowali sprzedać tubylcy. Niektóre z nich mogą spowodować, że będziemy się gęsto tłumaczyć na lotnisku. A musimy wiedzieć, że w tej kwestii służby nie idą na żadne kompromisy. Te pamiątki z wakacji oznaczają dla nas jedno – poważne kłopoty. 

reklama

Przywozisz z zagranicy roślinę lub zwierzę? Sprawdź zagrożone gatunki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że wiele dziko występujących gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem. Aby je chronić, została sporządzona Konwencja Waszyngtońska (CITES), która reguluje handel zagrożonymi gatunkami poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego obrotu nie tylko żywymi okazami, ale również produktami z nich pochodzącymi.

Przed przywozem pamiątek z egzotycznych roślin i zwierząt należy upewnić się, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory poprzez ograniczanie handlu (CITES). Jeśli pamiątkę, którą planujemy kupić, wytworzono z zagrożonych gatunków objętych tymi przepisami, nie znaczy to, że nie ma możliwości przywiezienia jej do kraju. Należy jednak upewnić się, że okaz został legalnie pozyskany i dopełnić wszelkich wymaganych procedur eksportowych i importowych – tłumaczą przedstawiciele ministerstwa. 

reklama

Koralowce, muszle, skóry, kość słoniowa – lepiej z tego zrezygnuj

Jeżeli nie mamy możliwości dokładnego sprawdzenia wszystkiego, lepiej w ogóle zrezygnować z zakupu takich suwenirów. Należy być szczególnie czujnym przy chęci nabycia przedmiotów wytworzonych z: kości słoniowej, rogów nosorożca, koralowców, muszli, skór gadów i ssaków (głównie: krokodyli, węży, dzikich kotów, wilków, niedźwiedzi), innych kości zwierząt.  

Uwaga! Przewóz i działalność komercyjna prowadzona z naruszeniem przepisów UE w zakresie ochrony gatunków fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

reklama

Zajrzycie do naszej galerii pod tekstem i zobaczcie, jakie pamiątki mogą sprawić wam duże kłopoty. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama