reklama
reklama

Zorza Polarna nad Mielcem. Niesamowity pokaz kolorów na niebie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zorza Polarna nad Mielcem. Niesamowity pokaz kolorów na niebie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW nocy z 12 na 13 sierpnia 2024 roku mieszkańcy powiatu mieleckiego mieli niezwykłą okazję podziwiać jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk natury – zorzę polarną. To niezwykłe widowisko, które zazwyczaj kojarzone jest z arktycznymi rejonami Skandynawii, Kanady czy Syberii, tym razem zawitało nad południową Polskę, oferując zapierający dech w piersiach spektakl świetlny na nocnym niebie.
reklama

Zjawisko, Które Zachwyca

Zorza polarna, nazywana również aurorą borealis, jest zjawiskiem świetlnym powstającym na skutek oddziaływania wiatru słonecznego z ziemską magnetosferą. W wyniku tego interakcji na wysokości kilkudziesięciu do kilkuset kilometrów nad powierzchnią Ziemi dochodzi do emisji światła, które przyjmuje formę kolorowych fal, pasm lub plam na niebie. Najczęściej zorza przybiera barwy zielone, różowe i czerwone, choć niekiedy można dostrzec również odcienie niebieskiego i fioletowego.

reklama

Powrót zorzy na podkarpacie

Ostatni raz zorza polarna była widoczna tak intensywnie w powiecie mieleckim w maju 2024 roku. Wówczas mieszkańcy wielu regionów kraju, w tym także Mielca, mogli podziwiać to zjawisko, co było dużą niespodzianką, gdyż zwykle zorza polarna w naszych szerokościach geograficznych pojawia się niezwykle rzadko. Wyjątkowe warunki atmosferyczne oraz wzmożona aktywność słoneczna sprawiły, że zorza była widoczna aż na południu Polski.

Najlepsze miejsce do obserwacji

Aby w pełni cieszyć się widokiem zorzy polarnej, najlepiej udać się na miejsce oddalone od sztucznego oświetlenia miejskiego. W okolicach Mielca idealnym miejscem do tego typu obserwacji jest polana zlokalizowana na obrzeżach miasta, gdzie światła uliczne nie przeszkadzają w dostrzeżeniu subtelnych zjawisk na nocnym niebie. Warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania, termos z gorącą herbatą oraz aparat fotograficzny, aby uwiecznić ten magiczny moment.

reklama

Ciekawostki o Zorzy Polarnej

Nazwa „aurora borealis” pochodzi od imienia rzymskiej bogini świtu – Aurory, oraz od greckiego słowa „boreas” oznaczającego północny wiatr.
Wzmożona aktywność słoneczna, odpowiedzialna za pojawienie się zorzy, często zbiega się z cyklami słonecznymi, które trwają około 11 lat. Obecnie znajdujemy się w okresie wzrostu aktywności, co zwiększa szanse na obserwacje zorzy również w naszych szerokościach geograficznych.
W różnych kulturach zorza polarna była interpretowana na różne sposoby. W Skandynawii wierzono, że są to dusze zmarłych wojowników, podczas gdy w Japonii i na Alasce, wierzy się, że dzieci poczęte pod zorzami będą miały szczęśliwe życie.
Zorza polarna nad powiatem mieleckim to zjawisko, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci tych, którzy mieli szczęście je zobaczyć. Warto być przygotowanym na kolejne takie okazje, gdyż natura lubi nas zaskakiwać swoją nieprzewidywalnością i pięknem.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama