Jerzy Mamcarz zmarł 17 grudnia w wieku 71 lat. Był to mielecki pieśniarz, poeta, kompozytor, autor piosenek, gitarzysta, satyryk. Prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, członek ZAIKS, prezes Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów, pomysłodawca i dyrektor art. Festiwalu im. Jonasza Kofty Moja Wolności.
Swoją przygodę z piosenką literacką rozpoczynał od działalności w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojsławiu w latach siedemdziesiątych. To tam współpracował z Andrzejem Ciachem, który również napisał dla niego kilka tekstów.
Byli forpocztą muzycznego zjawiska, które zostało nazwane przez znanego kompozytora Krzysztofa Heeringa - „Mieleckim Zagłębiem Piosenki”. To oni, razem z Wiesławem Jaroszem i Grupą”R”, formatowali środowisko młodych artystów, którzy wkrótce będą zdobywać laury wielu festiwali piosenki literackiej. Krzysztof Krzak, Andrzej Szęszoł, Krzysztof Jarosz, Piotr Leśniak, Wacław Firlit, Zbigniew Maniak to postacie, które wtedy rozpoczynały złoty okres swojej artystycznej twórczości.
Jerzy kilka lat starszy od większości z nich przecierał ścieżki do zdobywania nagród i popularności. Rozpoczął w 1977 pierwszym miejscem na Giełdzie Piosenki w Rzeszowie z zespołem wokalnym Limbus Fatuorum. Następnie Myślibórz, Olsztyn, Toruń, ponownie Rzeszów, Wałcz, Tarnów… Nagrody sypały się jak z rękawa.
|
Na zdjęciu od prawej: Jerzy Mamcarz, Adam Gryczman, Paweł Pazdan, i odwrócony Andrzej Szęszoł.
Współpraca Jerzego z Piwnicą pod Baranami i Krzysztofem Litwinem jeszcze bardziej podniosła poprzeczkę jego artystycznego poziomu. Po przejściu egzaminów u Aleksandra Bardiniego pracował w kabarecie Ostatnia Zmiana m.in. z J. Himilsbachem, A. Dymszówną, J. Cnotą, W. Niderausem, S. Zachem, B. Wrocławskim. W latach 1988–1989 współpracował z Młodzieżową Agencją Koncertową w Warszawie m.in. koncerty z Tomaszem Raczkiem pt. „Ze sztuką na Ty”. Od 1990 prowadził własną Agencję Artystyczną MAART.
Nie traci też kontaktu z rodzinnym miastem. Uczestniczy aktywnie w pracach Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz w imprezach SCK Mielec. Częste wizyty w naszym mieście owocują spotkaniami z przyjaciółmi w jego domu przy ulicy Limanowskiego. Nie raz, przy jakimś szlachetnym trunku, rozkminialiśmy (nie zawsze zgodnie) bieżące wydarzenia. To w jego domu, w prowizorycznym studiu powstawały późniejsze pieśni umieszczane na płytach.
Jego kariera artystyczna nabiera rozpędu. Recitale emitowane w TVP, wydanie płyt CD „….jeszcze tańczą ogrody”, „Lustrum” "Słowno-muzyczny przewodnik poetycki POLSKA", i „Romans na łyżworolkach”, recital we Frankfurcie nad Menem, recitale w Teatrze Rampa, w Starej Prochowni, w Teatrze na Woli, w klubach i kabaretach Piwnica pod Baranami, w Klubie Aktora, w Klubie Pod Harendą, w kabarecie Loch Camelot, w cyklach: Ogrody Frascati, Galeria Śpiewających Poetów, Poznaj Bardów.
Wielokrotnie w koncercie Premiery w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Występował w programach radiowych i telewizyjnych jak Muzyczna Jedynka, Poranek z Polsatem, Kawa czy Herbata, Halo Polonia, Akademia Rozrywki III Programu Polskiego Radia.
Podczas swojego benefisu w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu w 2012 r. z udziałem Olgierda Łukaszewicza i Zbigniewa Zamachowskiego otrzymał tytuł Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2016 r. – Srebrny Krzyż Zasługi, w 2019 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” a w 2022 Złoty Krzyż Zasługi.
W trakcie mieleckiego, cyklicznego koncertu pt. „Muzyczne Zaduszki” Jerzy został uhonorowany przez prezydenta Jacka Wiśniewskiego za promowanie miasta Mielca. To ten, organizowany w okolicach pierwszego listopada ewent, przypomina nam bardów zaliczanych do Mieleckiego Zagłębia Piosenki i ich następców. Swój początek miał po śmierci jednego z mieleckich bardów, a zarazem kolegi Jerzego Mamcarza- Krzyśka Krzaka. Laureatami tej nagrody, oprócz Jerzego Mamcarza, byli: Andrzej Ciach, Krzysztof Krzak, Andrzej Szęszoł, Piotr Leśniak, Jarosław Dzień, Mariusz Kania, Marcin Hilarowicz. Mielecka Fundacja „Prawda i Pamięć” im. gen. Maczka organizuje corocznie ten koncert we współpracy z lokalnymi artystami.
W dalszym ciągu swojej kariery Jerzy występował m.in.: w Teatrze Rampa, w Starej Prochowni, w Teatrze na Woli, w klubach i kabaretach Piwnica pod Baranami, w Klubie Aktora, w Klubie Pod Harendą, w kabarecie Loch Camelot, w cyklach: Ogrody Frascati, Galeria Śpiewających Poetów, Poznaj Bardów. Wielokrotnie w koncercie premiery w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie.
Występował w programach radiowych i telewizyjnych jak Muzyczna Jedynka, Poranek z Polsatem, Kawa czy Herbata, Halo Polonia, Akademia Rozrywki Trzeciego Programu Polskiego Radia. W programach łączył nastrojową poezję z satyrą. Wykonywał recitale w pełni autorskie, jak również sięga po twórczość współczesnych polskich poetów. Tworzył także kalambury, aforyzmy, sentencje, które oprawia tytułem Krótkie Mieszkanka. Był autorem nowych pojęć anegdoty i przewodnika poetyckiego.
Był prezesem grupy artystycznej Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów. Był także wykonawcą i konferansjerem koncertów Kabaretu Literackiego Warszawskiej Scena Bardów.Jego pomysłem był Festiwal im. Jonasza Kofty Moja Wolności, w ramach którego organizowany jest konkurs wokalny dla młodych wykonawców. Festiwal ten należy do czołówki festiwali poświęconych piosence artystycznej. W 2019, w CPK Praga-Południe, uruchomił cykl koncertów pt. "Scena Autorów ZAKR".
W każdym społeczeństwie są jednostki, które swoją postawą, zaangażowaniem i sercem dla lokalnej społeczności stają się inspiracją dla innych. W Mielcu jedną z takich postaci jest Jerzy Mamcarz – człowiek, którego wymienione powyżej działania sprawiają, że zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie. Mielec to miasto, które miało szczęście mieć takiego mieszkańca jak Jerzy. Jego twórczość, zaangażowanie i upór w zdobywaniu kolejnych celów mogą stanowić dla innych wzór do naśladowania.
Dlatego też żegnamy go dzisiaj tym wspomnieniem i wierzymy, że jest już w „Niebieskim parku na niebieskiej ławce...”
Adam Gryczman, Fundacja "Prawda i Pamięć" im. gen. Maczka
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.