Reklama

Zapalona sadza w kominie - co robić?

Opublikowano:
Autor:

Zapalona sadza w kominie - co robić? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Strażacy radzą co zrobić, aby nie doszło do zapalenia się sadz w kominie oraz jak postępować, gdy się zapalą.

Pożar sadzy w kominie może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą być przyczyną pożaru sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu.
Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy).
 
Sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego:

Oceń sytuację i jeżeli stwierdzisz zagrożenie dla siebie lub innych użytkowników obiektu to:

  • zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu/domu,
  • wyjdź na klatkę schodową/na zewnątrz i zaalarmuj sąsiadów,
  • wezwij straż pożarną - wybierz numer alarmowy 112 lub 998, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz:

- Co się pali?

- Gdzie się pali?

- Czy zagrożeni są ludzie?

  • oczekuj na straż pożarną na zewnątrz / ewentualnie pomóż innym w ewakuacji.

 

Jeżeli uważasz, że jest bezpiecznie, nie chcesz pomocy straży pożarnej i decydujesz się na samodzielne ugaszenie pożaru sadzy to można postąpić następująco (zawsze w minimum dwie osoby dorosłe):


1. Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, a następnie szczelnie zamknąć piec.


2. Nie wolno gasić wodą pożaru sadzy, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowanie wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.


3. Obserwuj komin na zewnątrz budynku oraz wewnątrz (niższe części komina) czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień.


4. Jeżeli posiadasz i jesteś w stanie to możesz użyć sita kominowego - jest to metalowa siatka o wymiarach oczek ok. 3 x 3 mm, rozpięta na ramie stalowej o wymiarach ok. 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Wylot komina zabezpiecza się sitem, który ma za zadanie ograniczyć intensywność palenia się sadzy w kominie poprzez przyduszenie pożaru, a także zapobiegać wydostawaniu z komina palącej się sadzy. W konsekwencji chronić ma również dachy oraz pobliskie zabudowania przed zapaleniem.


5. Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę powinno zlewać się wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy (pamiętaj nie wlewaj wody do komina!).

Czasookresy usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (czyszczenia kominów):


Zgodnie z obowiązującymi przepisami w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:


1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;


2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;


3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy (nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego).


W wyżej wymienionych obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czynności te, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.


Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia - a przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych – warto zadbać o własne bezpieczeństwo.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE