27 stycznia na miejsce zdarzenia skierowano strażaków z Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Mielcu, policjantów oraz pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. W związku z potencjalnym zagrożeniem, podjęto decyzję o sprowadzeniu specjalistycznych jednostek chemicznych. Do akcji wkroczyło ratownictwo chemiczne z Leżajska, a pobrane próbki substancji trafiły do badań laboratoryjnych.
Ze wstępnych analiz PSP wynikało, że substancją mógł być poliakrylonitryl – polimer stosowany w produkcji włókien sztucznych oraz tkanin filtracyjnych.
Przyczyny zdarzenia ustala policja. Na ten moment nie posiadamy potwierdzonych informacji, co to za substancja ani skąd się wzięła" – poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Mielcu, mł. bryg. mgr inż. Bartłomiej Bieniek.
3 lutego służby ponownie interweniowały na terenach przemysłowych przy ul. Inwestorów w Mielcu. Alarm wszczęto po kolejnym zgłoszeniu dotyczącym zanieczyszczenia cieku wodnego za firmami przemysłowymi działającymi na terenie Mieleckiego Parku Przemysłowego. Doszło wtedy do rozszczelnienia i wypłukania zapór ustawionych wcześniej przez PSP i OSP.
Strażacy PSP ponownie zabezpieczyli ciek wodny, ustawiając zapory mające uniemożliwić dalsze przemieszczanie się zanieczyszczeń. Sprawą zajęła się prokuratura.
Tak do sprawy odniósł się Starosta Powiatu Mieleckiego, Kazimierz Gacek:
Zostałem zaalarmowany przez dyżurnego Powiatowego Zespołu Zarządzania kryzysowego o stwierdzeniu przez PSP przedostania się substancji chemicznej do cieku wodnego/rowu w pobliżu ul. Inwestorów na tzw. Nowej Strefie w Mielcu-Rzochowie. Poleciłem powiadomić policję, Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, MPGK Z map geoportalu wynikało, że substancja koloru mlecznego trafiła do rowu płynącego w kierunku Wisłoki, co stwarzało realne zagrożenie dla ujęcia wody dla Mielca. PSP wezwała mobilne laboratorium do przeprowadzenia badań. Strażacy zablokowali wodę w kanale, aby nie przedostawała się do rzeki. Po kilku godzinach potwierdzono, że w wodzie znajduje się płynny roztwór poliamidu, stosowanego w produkcji tworzyw sztucznych.
Stwierdziliśmy, że skażenia koncentrują się na działce należącej do miasta i przylegającej do jednej z firm tzw nowej strefy. Poinformowano odpowiednie służby miasta Mielca o skali i rodzaju zagrożenia. Zabezpieczenie rozlewiska, usunięcie i utylizacja należy do właściciela działki, który ma prawo dochodzić wykonania lub zwrotu kosztów od sprawcy. Po kilku dniach zostałem poinformowany, że substancja- poliamid płynie, a na przedmiotowej działce prowadzone są prace ziemne, kopany jest rów i dół chłonny (nie stwierdzono zabezpieczenia przed wnikaniem substancji do gruntu i do wód gruntowych). Znów zostały powiadomione straż, policja i służby ochrony środowisk.
Działania Urzędu Miasta i inspekcji środowiskowych
Urząd Miasta w Mielcu w oficjalnym oświadczeniu zaznaczył, że na skutek interwencji służb udało się ograniczyć skutki wycieku. Przeprowadzono szczegółowe badania gleby oraz wody, aby ocenić zakres skażenia i jego wpływ na środowisko. Wyniki analiz mają zostać udostępnione w najbliższych dniach.
W związku z zanieczyszczeniem rowu melioracyjnego w Mielcu w rejonie ul. Inwestorów, odprowadzającego nadmiar wód z rozlewiska do Rowu Trześń Główna oraz ścieki i wody opadowe z przyległych do niego zakładów przemysłowych aktywnie działają instytucje i inspekcje, które w ramach swoich kompetencji podjęły działania kontrolne, ukierunkowane także na sprawdzenie postępowania firm z obszaru przemysłowego na os. Wojsław.
Zablokowany skutecznie został odpływ zanieczyszczeń z tego rowu do głównego cieku, odprowadzającego wody do rzeki Wisłoki. Usunięto także niedrożności na Rowie Trześń Główna, aby uległ obniżeniu poziom wód na powstałym rozlewisku
Nadal prowadzone są działania mające wskazać odpowiedzialnych za powstałe zanieczyszczenie oraz pewną identyfikację rodzaju i skład zanieczyszczeń, które przedostały się do cieku wodnego.
Pozostajemy w ciągłym kontakcie z KPP w Mielcu oraz WIOŚ Tarnobrzeg, które to prowadzą postępowanie w tej sprawie, mieleckim Sanepidem, Wodami Polskimi oraz KP PSP w Mielcu. Celem monitorowania działań skierowane zostały dodatkowe patrole Straży Miejskiej.
Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska wszczęła postępowanie administracyjne mające na celu identyfikację sprawcy zanieczyszczenia i nałożenie odpowiednich sankcji. Możliwe jest także skierowanie sprawy do sądu, jeśli zostaną stwierdzone naruszenia przepisów o ochronie środowiska.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie informuje, że w związku ze zgłoszeniem zanieczyszczenia wody rowu Trześń Główna na wysokości ulicy Inwestorów w Mielcu, inspektorzy WIOŚ w Rzeszowie Delegatury w Tarnobrzegu natychmiast podjęli czynności kontrolne z wyjazdem w teren. We wskazanym miejscu zdarzenia przeprowadzone zostały oględziny rowu melioracyjnego i przyległego terenu. W rowie, na odcinku ok. 300 m zaobserwowano występowanie białej substancji. Pracownik Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Rzeszowie, pobrał do badań próby wody z rowu opaskowego dopływającego do rowu Trześń Główna, z rowu Trześń Główna - przed i po wpływie wód zanieczyszczonych z rowu opaskowego (w tym na wylocie do rzeki Wisłoka), a także z wód rzeki Wisłoka powyżej i poniżej wpływu rowu Trześń Główna. Pobrano także próbki gleby z terenu działki, na której stwierdzono wyrzucenie ww. substancji. Wyniki badań pobranych prób wody i gleby będą znane po zakończeniu analiz laboratoryjnych.
Celem wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, inspektorzy WIOŚ w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę pobliskiego podmiotu gospodarczego. Na tym etapie brak jest jednak wskazania podmiotu odpowiedzialnego za zaistniałe zdarzenie.
W związku z tym, że przyczyną zdarzenia mogło być nielegalne usunięcie odpadów do środowiska, w dniu 05.02.2025 r., WIOŚ w Rzeszowie skierował pismo do Prezydenta Miasta Mielca o rozważenie zastosowania art. 26 lub 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zgodnie z którym wójt, burmistrz, lub prezydent miasta, może w drodze decyzji nakazać usunięcie odpadów z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania lub magazynowania.
W przypadku, gdy ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów, wójt, burmistrz, lub prezydent miasta może podjąć działania polegające na usunięciu odpadów i gospodarowaniu nimi. "
Służby apelują do mieszkańców, aby w przypadku zauważenia podobnych incydentów natychmiast zgłaszali je odpowiednim instytucjom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.