Reklama

Zamieszanie kadrowe w szpitalu. Komentuje były dyrektor Zbigniew Torbus

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Korso.pl

Zamieszanie kadrowe w szpitalu. Komentuje były dyrektor Zbigniew Torbus - Zdjęcie główne

Zbigniew Torbus kierował szpitalem do 7 lipca. | foto Korso.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku dni trwa medialna dyskusja na temat szpitala specjalistycznego w Mielcu. Nowy dyrektor po zaledwie dwóch tygodniach zapowiedział rezygnację ze stanowiska. Wcześniej starostwo powiatowe bezskutecznie próbowało wyłonić w drodze konkursowej nowego dyrektora dla szpitala. W tej sprawie postanowił wypowiedzieć się były dyrektor Zbigniew Torbus, który kierował szpitalem do 6 lipca.

 

"W związku z zapowiedzią rezygnacji Dyrektora Szpitala Jarosława Kolendo z dnia 20.07.2021 roku zaledwie w dwa tygodnie po objęciu tej funkcji, oraz oświadczeniem obciążającym za to związki zawodowe Szpitala, wyrażam swoje ubolewanie" - pisze były dyrektor Zbigniew Torbus.

Zbigniew Torbus kierował szpitalem specjalistycznym w Mielcu w trudnym czasie pandemii COVID-19. Szczególnie w tzw. 2 i 3 fali, kiedy mielecki szpital zorganizował aż trzy oddziały zakaźne do leczenia pacjentów z covid-19. Jak ustaliło starostwo powiatowe w Mielcu Zbigniew Torbus, nie przekazał w odpowiendim czasie oświadczenia majątkowego co z automatu uruchomiło procedurę wyboru nowego dyrektora. Kolejne konkursy nie wyłoniły kandydata. Zarząd powiatu mieleckiego dopiero teraz poza konkursem wskazał Jarosława Kolendo na nowego dyrektora. 

"Wypowiedz radnego Kazimierza Gacka, że zajmowałem się tylko tabelkami, cytuje: "oprócz słupków z wynikami finansowymi, o które najbardziej dbał dyrektor Torbus to właśnie prakseologia (?) decyduje o tym jak pracuje mielecka lecznica." - uważam za wypowiedź dla mnie krzywdzącą i czuję się w obowiązku złożyć wyjaśnienia" - komentuje Zbigniew Torbus

Wyjaśnienia Zbigniewa Torbusa:

1. Szpital Specjalistyczny w Mielcu przed moim przyjściem zaliczył w 2019 roku kolosalną stratę w kwocie 12 mln złotych. Za mojej kadencji wynik finansowy polepszył się o 6,5 mln złotych. 

2. W I kwartale 2021 roku uzyskaliśmy jako spzital certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości przy Ministerstwie Zdrowia. Byliśmy sprawdzani przez nizależnych surowych ekspertów, także w zakresie SOR. Uzyskanie tego certyfikatu jest potwierdzeniem jakości świadczonych usług medycznych. W rezultacie chodzi o to aby pacjenci mieli zapewnienie wyższego poziomu świadczeń. Uzyskanie certyfikatu wiąże się także z przyznaniem dodatkowych środków finansowych z NFZ.

3. W czasie mojego kierowania szpitalem zrealizowaliśmy inwestycję na niebagatelną skalę bo w kwocie prawie 5 mln złotych. Rozpoczęliśmy inwestycje energetyczne i sanitarne takie jak fotowoltaika, termomodernizacja, modernizacja systemu centralnej wody użytkowej na kwotę około 3,5 mln złotych. Jesteśmy po przetargach, roboty trwają.

4. Przeprowadziliśmy reorganizację szpitala podczas trzech fal pandemii i w szczytowym okresie dziennie leczyliśmy ponad 160 pacjentów covidowych.

- W trakcie mojej pracy na stanowisku dyrektora, odbyłem wiele spotkań ze związkami zawodowymi szpitala i mimo różnicy zdań w wielu kwestiach (bo taka istota dialogu społecznego) nigdy nie przenosiliśmy dyskusji na forum publiczne. Warunek był jeden, na konkretne pytanie związków zawodowych musiała być konkretna moja odpowiedź." - czytamy w oświadczeniu Zbigniewa Torbusa 

- Jeżeli jest pytanie dlaczego na stanowisko dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych jest zatrudniona osoba, która nie spełnia kryteriów Rozporządzenia Ministra Zdrowia, to pytanie związków zawodowych jest zasadne i należy na nie odpowiedzieć. Taka jest rola związków zawodowych. Unikanie odpowiedzi na rzeczowie pytania nie jest metodą współpracy ze związkami zawodowymi. Poprawne relacje ze związkami zawodowymi są podstawą sukcesu wszelkich procesów restrukturyzacyjnych - pisze Zbigniew Torbus.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy