reklama

Z Mielca do Torunia

Opublikowano:
Autor:

Z Mielca do Torunia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMłody, energiczny i już teraz spełniony zawodowo. Piotr Krupa jest jedynym mielczaninem, który pracuje w ogólnopolskiej katolickiej telewizji TRWAM. Kiedy kilka lat temu wyjeżdżał z Mielca do Torunia, nie sądził, że po studiach zacznie prowadzić najważniejsze wydanie wiadomości tej stacji.

Piotr Krupa jest dziennikarzem, wydawcą i reporterem telewizji TRWAM, która wchodzi w skład mediów związanych z Radiem Maryja. Redakcja telewizji znajduje się w bliskiej odległości od radia i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zarówno Radio Maryja, jak i Telewizja TRWAM należą do Zgromadzenia Ojców Redeptorystów. Od 2014 roku Telewizja TRWAM znajduje się na ogólnopolskim multipleksie i dzięki temu można ją oglądać w całym kraju. Największą oglądalność mają najczęściej programy publicystyczne, a także wydania wiadomości. Te główne, tuż po godzinie 20, najczęściej prowadzi właśnie Piotr Krupa. 

Pomysł na siebie? Dziennikarstwo
Piotr ma 28 lat. W Mielcu ukończył Gimnazjum nr 4 i V Liceum Ogólnokształcące. W klasie maturalnej bardzo długo zastanawiał się nad tym, co mógłby robić w przyszłości. Jedna z pierwszych myśli, jaka wtedy pojawiła mu się w głowie, to właśnie dziennikarstwo.

- Myślę, że to dlatego, że nigdy nie bałem się interakcji z ludźmi. Wydawało mi się wtedy, że dziennikarstwo jeszcze bardziej rozwija tę umiejętność. Ubiegałem się o miejsce na studiach na różnych uczelniach, ale ostatecznie wybrałem właśnie Toruń. O tej szkole już wcześniej trochę wiedziałem. Znałem osobiście kilka osób, które tam studiowały - opowiada Piotr.

Studia w uczelni związanej z mediami prowadzonymi przez redemptorystów nie różnią się standardami od studiów prowadzonych na innych uczelniach. Jak tłumaczy nasz rozmówca, dodatkowym atutem WSKiM jest rozbudowany system praktyk. Podczas trzyletnich studiów licencjackich student praktykuje zarówno w redakcji Radia Maryja, jak i Telewizji TRWAM czy gazety "Nasz Dziennik". Bardzo często dostaje się już odpowiedzialne zadania. Tak było w przypadku Piotra, który realizował swoje pierwsze praktyki dziennikarskie w Radiu Maryja. Właśnie w taki sposób dostrzegane są osoby, którym później przedstawiana jest oferta pracy. 

- Właściwie już od pierwszych dni studiowania miałem możliwość praktykowania w tzw. "mediach toruńskich". Zarówno drzwi do radia, jak i telewizji czy gazety były otwarte. Kiedy dostałem się tam na studia, to wiedziałem, że chcę wykorzystać ten czas. Zresztą osoby, które mi doradzały studiowanie na tej uczelni, mówiły, że te praktyki są naprawdę bardzo atrakcyjne. W telewizji przeszedłem właściwie każdy etap wtajemniczenia. Od pomocy przy ustawianiu scenografii, poprzez pracę jako operator. Po trzecim roku studiów, kiedy właściwie miałem już się żegnać z Toruniem, przypadek sprawił, że zwolniło się miejsce w redakcji informacji Telewizji TRWAM - opowiada Piotr.

Warszawa
Po ukończeniu studiów licencjackich Piotr przeniósł się do warszawskiej redakcji Telewizji TRWAM. Tam bardzo szybko zaczął pracować jako reporter, zbierając tzw. "setki" (wypowiedzi) ważnych polityków w Sejmie. Już wtedy spełniło się jedno z marzeń Piotra, który od zawsze chciał pracować w Sejmie. W tym czasie bardzo szybko jego terminarz zapełnił się kontaktami do najważniejszych polityków w tym kraju. Praca w telewizji jest dynamiczna. Po pewnym czasie to nie była tylko praca w charakterze reportera, ale także wydawcy. Aż przyszedł ten moment, kiedy Piotr zasiadł w studiu i zaczął czytać wiadomości.

- Na początku to były proste zadania reporterskie. Miałem za zadanie umówić się z określoną osobą i nagrać jej wypowiedź dla telewizji. Wiedziałem, że przyjdzie czas, że postawią mnie przed kamerą i będę czytał, ale nie spodziewałem się, że to będzie tak szybko - mówi Piotr Krupa.

Nasz bohater został prezenterem programu "Informacje Dnia" Telewizji TRWAM jeszcze w czasach, kiedy ta stacja była dostępna tylko w niektórych sieciach kablowych i za pomocą indywidualnego dekodera. Dopiero w 2014 roku TRWAM otrzymała miejsce na ogólnodostępnym cyfrowym multipleksie. Wtedy wiadomości czytane przez Piotra Krupę zaczęły docierać do mieszkańców całego kraju. Największa oglądalność TRWAM jest w trakcie głównego wydania wiadomości, które emitowane są codziennie po godz. 20. Badania oglądalności mówią, że widzowie między 19 a 20 oglądają dzienniki informacyjne najpopularniejszych stacji. Zaczynają od "Faktów" TVN, następnie oglądają "Wiadomości" TVP i potem przełączają na "Informacje Dnia" TV TRWAM. Praca redakcji telewizji TRWAM nie różni się niczym od pracy w innych stacjach. Tyle że w materiałach prezentowany jest światopogląd narodowo-katolicki. Telewizja TRWAM określana jest też medium społecznym. Jako jedyna otwiera się dla swoich widzów. Praktycznie każdy może zadzwonić i podzielić się swoją opinią na antenie. 

Więcej w 40 numerze Korso

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE