Reklama

Wystarczy miejsc w mieleckich szkołach? W niektórych klasach prawie 5 chętnych na jedno miejsce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Starostwo powiatowe w Mielcu

Wystarczy miejsc w mieleckich szkołach? W niektórych klasach prawie 5 chętnych na jedno miejsce - Zdjęcie główne

Technik informatyk to najbardziej oblegany kierunek przez absolwentów uczniów szkół podstawowych w powiecie mieleckim | foto Starostwo powiatowe w Mielcu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie dwa tysiące miejsc przygotowały szkoły ponadpodstawowe w powiecie mieleckim dla absolwentów „podstawówek”. Czy jest to wystarczająca liczba? Do niektórych klas było prawie pięciu chętnych na jedno miejsce, z kolei uczniowie nie wybrali nauki w kilku zawodach, wobec tego od września pewne klasy nie zostaną uruchomione. Sprawdzamy sytuację w naszym powiecie.

Obecnie zakończyła się już rekrutacja absolwentów podstawówek do mieleckich szkół średnich. Na nadchodzący rok szkolny zostało przygotowanych w powiecie mieleckim 1960 miejsc w szkołach ponadpodstawowych.

Jak informuje powiat mielecki, czyli organ prowadzący szkoły ponadpodstawowe w naszym powiecie, o przyjęcie do nich ubiegało się 1900 uczniów, z czego około 200 pochodziło z innych powiatów regionu. Według obowiązujących przepisów proces rekrutacji nie jest objęty rejonizacją. Wśród ubiegających się o przyjęcie do mieleckich szkół średnich byli także uczniowie spoza Podkarpacia, a konkretnie z województw: małopolskiego i świętokrzyskiego.

Najbardziej istotna w procesie rekrutacyjnym była ilość punktów. Żeby ubiegać się o przyjęcie do jednego z liceów, trzeba było zgromadzić minimum 95 punktów, do techników minimum 70 punktów. Każdy uczeń mógł łącznie zdobyć 200 punktów. Połowę z tego, czyli 100 punktów, można było otrzymać tylko za egzamin ósmoklasisty. Na drugie sto punktów składają się oceny na świadectwie oraz inne osiągnięcia i dodatkowe zajęcia, np. uzyskanie tytułu finalisty w konkursie kuratoryjnym itp.

Jak informuje Andrzej Bryła, wicestarosta mielecki odpowiadający za oświatę, największym zainteresowaniem tegorocznych absolwentów szkół podstawowych cieszyły się mieleckie licea oraz w technikum klasy w zawodzie informatyk oraz programista w Zespole Szkół Technicznych.

- Dla przykładu podam, że na 68 miejsc w 2-ch oddziałach o specjalności „technik – informatyk” ubiegało się aż 320 chętnych. Mniej więcej podobne proporcje występowały, jeśli chodzi o rywalizację w naszych liceach – powiedział A. Bryła. - Bez żadnego przydziału pozostało jeszcze około 50 uczniów. Na ich decyzję oczekuje ponad setka nieobsadzonych jeszcze miejsc w różnych szkołach na terenie powiatu mieleckiego - dodał. 

Oprócz „obleganych” kierunków, były również i takie, które nie spotkały się z zainteresowaniem młodzieży. 

W roku szkolnym 2022 – 2023 nie rozpocznie się nauka w klasach: 

  •  technik – ogrodnik
  •  kucharz
  •  technik elektronik (przygotowanie wojskowe)
  •  monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych
  •  cukiernik
W niektórych z w/w przypadków zainteresowanie uczniów było zbyt niskie, aby utworzyć oddział, bądź w ogóle nie było chętnych na rozpoczęcie nauki w danej specjalności.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy