Z punktu widzenia prawnego Bożonarodzeniowa choinka jest odpadem komunalnym, który powinien być odpowiednio zebrany i zagospodarowany. Nie można go też wyrzucać byle gdzie tak jak np. starych opon samochodowych czy mebli. Za wyniesie choinki na śmietnik, z czego wielu nie zdaje sobie sprawy, grozi mandat nawet do 500 zł.
Co zrobić ze starą choinką?
Zacznijmy od tego, że z choinki ściągamy wszystkie bańki i ozdoby. Dobrze jest też obciąć z drzewek jak największą liczbę gałęzi. Gałęzie choinki nie są grube, a każdy ma w swoim domu czy mieszkaniu jakąś piłkę, którą bez problemu można to zrobić. Obcięte i ułożone jedna na drugiej gałęzie łatwiej będzie przetransportować. Gałęzie te można również wyrzucić na kompost. Idealnie nadają się np. pod rododendrony.
Świąteczne drzewka to też idealny materiał do ekologicznej utylizacji. Iglaki są przerabiane na energię, dzięki której mamy ciepło w grzejnikach. Tak dzieje się na przykład we Wrocławiu i Warszawie w ramach akcji „Ciepło z natury”. Z kolei w Poznaniu z drzewka wykorzystuje się do produkcji nawozu organicznego. W Mielcu na razie takich akcji się nie prowadzi.
Zbiera się natomiast „żywe”, poświąteczne choinki , a Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Mielcu zapowiedziało już, że w tym roku taka zbiórka odbędzie się w okresie od 25 do 29 stycznia. Zbiórka ta ma dotyczyć domów jednorodzinnych, ale być może MPGK rozszerzy ją również na mieszkańców bloków.
W sprawie odbioru „żywej” choinki warto też skontaktować się z położonymi na terenie powiatu mieleckiego nadleśnictwami. Często takie drzewka przydają się leśnikom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.