- Projekt photovoice jest kontynuacją projektu „Kariera bez tajemnic” realizowanego przez ostatnie osiem lat, adresowanego do szkół gimnazjalnych. Z uwagi na reformę oświaty zdecydowaliśmy o wyjściu z podobną inicjatywą, ale – tym razem - kierowaną do szkół ponadpodstawowych. To, iż był to dobry kierunek, potwierdza ogromny odzew uczniów. Ze względu na duże zainteresowanie projektem, wyłonienie jego uczestników musiały poprzedzić eliminacje wstępne – podkreślał Wacław Nelec, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mielcu, jednostki organizującej przedsięwzięcie.
Na czym polegał projekt?
Photovoice to metoda fotografii partycypacyjnej, która została zastosowana jako narzędzie dydaktyczne pozwalające przybliżyć dany temat oraz zachęcić do dyskusji i przemyśleń. Celem projektu było utrwalenie na fotografii charakterystyki wylosowanej kompetencji kluczowej pożądanej na rynku pracy.W wyzwaniu udział wzięło łącznie 40 uczniów z 10 szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu mieleckiego:
- I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu,
- II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu,
- III Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu,
- V Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu,
- Niepublicznego Liceum Mistrzostwa Sportowego w Mielcu,
- Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu,
- Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu,
- Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu,
- Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu
- Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim.
Wynik prac młodzieży zaprezentowano 20 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu, w wąskim gronie organizatorów i patronów honorowych – projekt objęty został bowiem mecenatem Starostwa Powiatowego w Mielcu oraz Urzędu Miejskiego w Mielcu. Samorządy te reprezentowali podczas wernisażu: wicestarosta Andrzej Bryła i wiceprezydent Adriana Miłoś.
- Cieszę się, że projekt „Kariera bez tajemnic” jest kontynuowany w nowej, nieco odświeżonej i ciekawej formule; że zachęcił do twórczej pracy uczniów ze wszystkich podległych powiatowi szkół; jak również, że efekty pracy oglądać możemy w miejskiej bibliotece – powiedział podczas spotkania wicestarosta Andrzej Bryła.
W dalszych słowach, za przeszło roczną pracę, podziękował inicjatorkom i koordynatorkom projektu z PPP – Annie Kuczewskiej i Gertrudzie Fijołek. – Dziękuję także dyrekcji poradni i wszystkim pracownikom za włączanie się w zagadnienia związane z edukacją zawodową, bardzo ważne dla młodych ludzi stojących przed wyborem ścieżki swojej edukacji i kariery.
Podziękowania złożyła także dyrekcja poradni. Okolicznościowe dyplomy przekazano na ręce obecnych na spotkaniu samorządowców, przedstawicielki miejskiej biblioteki oraz zaangażowanych w projekt pracowników PPP.
Warto podkreślić, że głównymi założeniemi projektu były m.in. poznanie przez uczniów swoich zasobów, a także umiejętność planowania własnego rozwoju i podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych przy wykorzystaniu dostępnych informacji o zawodach, rynku pracy, systemie edukacji i innych formach uczenia się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.