reklama

Wręczono medale „Niezłomnym w Słowie”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW sobotę, 10 grudnia br., w auli Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie odbyło się wręczenie medali „Niezłomnym w Słowie”. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się przedstawiciele powiatu mieleckiego.
reklama

Medal „Niezłomnym w Słowie” przyznawany jest osobom, które w latach 80. XX wieku narażając się na represje i uwięzienie podejmowały działania na rzecz wolności słowa w Polsce. Przyznaje go Kapituła Medalu, w składzie: Krzysztof Budziakowski, Krzysztof Bzdyl, prof. Zbigniew Chłap, Leszek Długosz, Tomasz Gąsowski, Stanisław Handzlik, ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, Marek Lasota, Adam Macedoński, Wojciech Marchewczyk, Bogusław Sonik, Grzegorz Surdy.

Na uroczystości odznaczono osoby studiujące na krakowskich uczelniach w latach 1980-1986, które angażowały się w działania antykomunistyczne, jak również osoby z innych części Polski, które współpracowały z młodymi opozycjonistami z m.in Akademii Rolniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W gronie kilkudziesięciu odznaczonych znalazły się osoby pochodzące z powiatu mieleckiego. Byli to: Fryderyk Kapinos, Stanisław Kagan, Eugeniusz Kapinos, Tadeusz Klaus, ks. Marian Midura, ks. Leon Szot.

reklama

- Miłość do naszej ukochanej Ojczyzny, którą zaszczepili nam nasi rodzice, a potem również to środowisko, w którym się wychowywaliśmy, nasi przyjaciele, znajomi, to dzięki temu mogliśmy działać, pracować na rzecz wolności Polski. Doskonale pamiętam te wszystkie chwile, akcje, działania, manifestacje, ale również wyjazdy do Mistrzejowic na msze święte za Ojczyznę, z których czerpaliśmy siłę widząc te tłumy, które myślały o naszym kraju tak jak my. Gratuluję wszystkim odznaczonym i życzę dalszej pięknej pracy na rzecz naszej umiłowanej Ojczyzny – powiedział podczas uroczystości Fryderyk Kapinos, poseł na Sejm RP; w latach 1980-1986 student Akademii Rolniczej w Krakowie; członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów, współredaktor pism „Z ukrycia”, „Indeks”; współorganizator obozów dla dzieci i młodzieży na Suwalszczyźnie inicjowanych przez Duszpasterstwo Hutników.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama