Reklama

W tej gminie mieszkańcy zostali zwolnieni z podatku od budynków mieszkalnych

Opublikowano:
Autor:

W tej gminie  mieszkańcy zostali zwolnieni z   podatku od budynków mieszkalnych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Gminy Padew Narodowa na wniosek wójta Roberta Pluty dokonała zwolnienia mieszkańców gminy z podatku od budynków mieszkalnych. Przyjęła także preferencyjne stawki podatków od nieruchomości dla osób prowadzących działalność gospodarczą, od środków transportu, podatku rolnego.

Podatek od nieruchomości dotyczy każdego kto ma dom, mieszkanie, działkę, garaż, budynek, w którym prowadzi działalność gospodarczą.  Jego wysokość na kolejny rok określana jest na podstawie  inflacji w pierwszej połowie poprzedniego roku. Przy czym najpierw, kierując się inflacją,  resort finansów ustala maksymalną stawkę, a ostateczną decyzję o wysokości  tego podatku podejmuje rada danej gminy (nie może przekroczyć maksymalnej stawki, może stosować niższe stawki).
CZYTAJ TAKŻE: Jakie szanse ma mężczyzna powiatu mieleckiego na znalezienie żony

Inflacja w pierwszym półroczu tego roku była jedną z najwyższych od lat i wynosiła 3,9 proc. Resort finansów podjął też decyzję, że przyszłoroczny podatek od nieruchomości może wzrosną maksymalnie właśnie o 3,9 proc.  

Rada Gminy Padew Narodowy na wniosek wójta Roberta Pluty dokonała zwolnienia mieszkańców gminy z podatku od budynków mieszkalnych. Dokonała także obniżenia  innych stawek podatkowych, w tym od działalności gospodarczej, środków transportu, podatku rolnego.   

Podatek rolny zależy od średniej ceny skupu żyta ogłaszanej przez Główny Urząd Statystyczny. Ogłoszona w tym roku wyniosła 58,55 zł za  decytonę (decytona zastąpiła stosowany wcześniej kwintal).  Rada Gminy Padew Narodowa przyjęła niższą  stawkę 49 zł za  decytonę.  

Tak samo przyjęła niższe  stawki podatku dla osób prowadzących działalność gospodarczą.   I tak   w zakresie gruntów   zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej propozycja Ministra Finansów to 0,99 zł za metr kwadratowy powierzchni,  Rada Padwi Narodowej  przyjęła 0,82 zł od metra kwadratowego  powierzchni.  Za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej propozycja Ministra Finansów to 24,84 za metr kwadratowy powierzchni, Rada Padwi Narodowej przyjęła  17,90 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Tak samo Rada dokonała obniżenia maksymalnych,  ogłoszonych przez Ministra Finansów  stawek podatku od środków transportowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE