Reklama

W Rzeszowie oddano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Opublikowano:
Autor:

W Rzeszowie oddano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed pomnikiem symbolizującym rozdarte skrzydło prezydenckiego Tupolewa, znajdującym się przed gmachem urzędu marszałkowskiego złożono wiązanki i zapalono znicze. Nie zabrakło też wspomnień i odniesień do konieczności kontynuacji misji zapoczątkowanej przez tych, co zginęli w katastrofie. W ten sposób upamiętniono 96 ofiar katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu w terenie, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji kombatanckich oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, a także mieszkańcy Rzeszowa. Samorząd województwa na uroczystościach reprezentowali: wicemarszałek Piotr Pilch oraz członkowie zarządu: Maria Kurowska i członek zarządu Stanisław Kruczek, a także przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz i wiceprzewodniczący Teresa Pamuła oraz Jerzy Cypryś.

W swoim wystąpieniu wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił wagę miejsca, gdzie odbywa się uroczystość:

- Jesteśmy w miejscu szczególnym dla Samorządu Województwa Podkarpackiego. Kilka lat temu powstał tu pomnik upamiętniający wszystkie ofiary katastrofy w Smoleńsku, szczególnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego szanowną małżonkę, Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta na uchodźctwie, również sześć osób związanych z naszym województwem w tym pana senatora Stanisława Zająca. Na terenie naszego województwa, jest wiele tablic i miejsc upamiętnień tej katastrofy – zauważył wicemarszałek, który zwrócił uwagę, że osoby, które zginęły w katastrofie nie zakończyły swojej misji:

- Zginęła elita narodu i nie ulega wątpliwości, że dzisiaj te osoby pełniłyby najważniejsze funkcje w Polsce, że to były osoby bardzo ważne dla całego państwa. Niestety już ich nie ma – zakończył Piotr Pilch.

Uroczystości tradycyjnie towarzyszyło odśpiewanie hymnu narodowego, wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz salwa honorowa. Asystę honorową na czas rocznicowych uroczystości wystawiła 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.

Do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z udziałem prezydenckiego samolotu TU-154 M doszło 10 kwietnia 2010 roku. Śmierć poniosło wówczas 96 osób, w tym z prezydent RP Lech Kaczyński wraz ze swoją małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wicemarszałkowie Sejmu i Senatu. Pod względem liczby ofiar była to druga katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE