Reklama

Reklama

W Arłamowie obchodzono Europejski Dzień Straży Granicznej i Przybrzeżnej

Opublikowano: śr, 29 maj 2019 20:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 28 maja do Arłamowa na Podkarpaciu przybyło ponad 600 przedstawicieli straży granicznych i przybrzeżnych z wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W wydarzeniu funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zaprezentowali pokaz dwóch dynamicznych epizodów granicznych, które spotkały się z dużym uznaniem wśród kolegów z UE.

Reklama

28 maja br. w Arłamowie odbył się Europejski Dzień Straży Granicznej i Przybrzeżnej - coroczna konferencja formacji granicznych z krajów UE. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy w obszarze bezpieczeństwa granic. Polskiej delegacji przewodniczył Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wiceminister Renata Szczęch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński, Dyrektor Agencji Frontex Fabrice Leggeri oraz przedstawiciele straży granicznych i przybrzeżnych z państw członkowskich Unii Europejskiej.

W spotkaniu wziął udział Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Delegacji z Bieszczadzkiego Oddziału przewodniczył komendant -  gen. bryg. SG Robert Rogoz.

- Skuteczne zarządzanie granicami zewnętrznymi UE nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Frontexu. Agencja ma nasze pełne poparcie we wdrażaniu nowego mandatu. Jesteśmy dumni, że znajduje się w Warszawie – powiedziała wiceminister Renata Szczęch.

Coroczne spotkanie funkcjonariuszy formacji granicznych z UE organizowane jest przez agencję Frontex. Podczas tegorocznej konferencji jej uczestnicy dyskutowali m.in. o technologiach cyfrowych w kontekście ochrony granic. Zastanawiali się jak wspierać współpracę międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa oraz jak wykorzystać w działaniach nowe technologie. 

Ponadto zaprezentowano program ochrony granic krajów strefy Schengen, który będzie rejestrował osoby przy wjeździe i wyjeździe z terenu Unii Europejskiej. Specjalny elektroniczny system pozwoli na kontrolowanie osób w strefie Schengen, np. posiadających wizę. Dzięki temu będzie wiadomo ile osób w danej chwili przebywa na terenie Unii Europejskiej.

Największą atrakcją dla gości z całej Europy były dynamiczne pokazy działań granicznych z udziałem funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG, Państwowej Służby Granicznej Ukrainy oraz ekspertów oddelegowanych na Podkarpacie w ramach operacji Frontex.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.