Reklama

Urząd Marszałkowski odpowiada na oskarżenia Pawła Poncyljusza

Opublikowano:
Autor:

Urząd Marszałkowski odpowiada na oskarżenia Pawła Poncyljusza  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Marszałkowski Woj. Podkarpackiego postanowił odnieść się do informacji, jakie ostatnio przekazał Paweł Poncyljusz - kandydat KO do parlamentu. Informacje dotyczyły Podkarpackiego Centrum Innowacji, Sieci Szerokopasmowej i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego.

- Rozumiem, że kampania wyborcza rządzi się własnymi prawami, ale nie uprawnia do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, nawet jeśli wypowiada je osoba nie będąca mieszkańcem województwa podkarpackiego, a szczególnie dotyczących kwestii, które łatwo zweryfikować przeglądając nawet ogólnodostępne zasoby sieci internetowej. Dziś padło wiele nieprawdziwych, niepełnych informacji ws. Podkarpackiego Centrum Innowacji, Sieci Szerokopasmowej oraz Centrum Wystawienniczo-Kongresowego - komentuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Woj. Podkarpackiego.

AD. SIEĆ SZEROKOPASMOWA 

Wszystkie węzły sieci mają wybudowane przyłącza elektroenergetyczne. W związku z tym oczywiście cała infrastruktura działa, jest użytkowana, a na dzień 31.08 zawartych było 43 umowy ramowe i 116 umów szczegółowych i 306 wydanych warunków technicznych. 


AD. CWK

Wielokrotnie informowaliśmy już za pośrednictwem mediów, że wspomniana dziś sprawa jest sporna. Wykonawca 26 września 2017 r. wystąpił do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w którym prowadzone jest postępowanie więc rozstrzygnięta zostanie przez niezawisły organ. 
 

AD. PODKARPACKIE CENTRUM INNOWACJI

1.Zakup budynku dla Podkarpackiego Centrum Innowacji był rekomendacją ekspertów Banku Światowego zawartą w Raporcie Banku Światowego. 

Projekt PCI wymaga trzech różnych rodzajów pomieszczeń:
- Pomieszczenia biurowe dla personelu operacyjnego Spółki
- Pomieszczeń konferencyjno - wykładowych dla realizacji zadań zapisanych w Raporcie Banku Światowego oraz Biznes Planie do wniosku o dofinansowanie projektu.
- Specjalistycznych pomieszczeń dla laboratoriów Protolabu, którego zdaniem jest z jednej strony integracja społeczności studenckiej wokół możliwości kreowania, prototypowania i testowania pomysłów i rozwiązań, które mogą potencjalnie doprowadzić do pojawienia się rozwiązań o lokalnym i międzynarodowym zasięgu. link>>https://protolab.pcinn.org/

Inną kluczową kwestią, jaka była brana pod uwagę, to układ komunikacyjny położenia budynku, który leży w stosunkowo niewielkiej odległości od Uniwersytetu i Politechniki, co zważywszy na obciążenie czasowe studentów zajęciami tworzy dla nich dogodny układ komunikacyjny i możliwość pracy między wykładami czy ćwiczeniami.

Zważywszy na rekomendację Banku Światowego oraz zapotrzebowanie na specyficzny rodzaj powierzchni integrującej w sobie trzy różne funkcje zdecydowano się na zakup budynku przy ulicy Lenartowicza 4 i 6.

Dodatkowo należy zauważyć, że zważywszy na plan działalności PCI w kolejnych 20 - 30 lat inwestycja kapitałowa w zakup jest bardziej opłacalna od najmu pomieszczeń (nawet gdyby zaistniała sytuacja, iż w Rzeszowie takowe pomieszczenia można było wynająć).

2. Działalność PCI w okresie od marca 2019 koncentruje się na budowie fundamentów operacyjnych projektu oraz realizacji działań merytorycznych. Przedstawię tylko część z nich.

Zważywszy na uwarunkowania prawne (100% udziału Samorządu) i finansowe (100% środków unijnych) nie mają dotychczas swojego odpowiednika w Polsce czy Europie budowa kanwy operacyjna – prawnej jest trudnym i złożonym procesem.

W zakresie działań merytorycznych prowadzone są:
Spotkania i rozmowy z przemysłem Podkarpacia ukierunkowane z jednej strony na promocję możliwości i zakresu współpracy z lokalnymi uczelniami i naukowcami a z drugiej wypracowanie modelu takiej współpracy, który będzie uwzględniał uwarunkowania i potrzeby obydwu stron.
Budowana jest Regionalna sieć Laboratoriów Badawczych, której celem jest z jednej strony komercyjne wykorzystanie aparatury naukowej a z drugiej zatrzymanie wypływających z Podkarpacia środków na badania i certyfikacje. W chwili obecnej 80% ankietowanych przedsiębiorstw zamawia usługi poza regionem. W chwili obecnej w sieci znajduje się 34 laboratoria przemysłowe i uczelniane. W dniu 506.11.2019 r. odbędzie się druga konferencja Regionalnej Sieci Laboratoriów Badawczych, której celem będzie wypracowanie praktycznych rozwiązań współpracy pomiędzy laboratoriami i przemysłem.
W maju 2019 r. uruchomione zostały laboratoria Protolabu: mechaniczne, wirtualnej rzeczywistości, elektroniki, informatyki, druku 3D. Rozpoczęły w nim pracę zespoły studentów i w niedługim czasie powstanie pierwsza spółka na bazie wykonanego tu prototypu.
W okresie od maja prowadzone są też szkolenia i warsztaty dla studentów, z jednej strony pomagające im zrozumieć, jak zbudować swój startup a z drugiej zwiększyć ich poziom kompetencji technicznych.
Prowadzone są też spotkania pomiędzy przedstawicielami nauki i biznesu które pomagają im się lepiej poznać i nawiązać relacje ukierunkowane na prowadzeni wspólnych prac badawczo rozwojowych.
W lipcu 2019 r. uruchomiono pierwszy z programów grantowych dla naukowców uczelni podkarpackich ukierunkowanych na wspieranie prac badawczo rozwojowych o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu w komercjalizacji. W jego ramach spłynęło 103 wnioski, z których 101 przeszło weryfikację formalną. W ramach programu przewidziano dofinansowanie w wys. do 200 tyś na pojedynczy projekt. Konkurs był przygotowywany od lutego 2019 r.

Trwają obecnie prace nad kolejnym konkursem na granty, projektami, których ZADANIEM JEST INSPIROWANIE studentów i uczniów szkół średnich do podejmowania wyzwań kreowania rzeczywistości, utworzeniem kół naukowych przy ProtoLab o profilu: lotniczo – kosmicznym, medycznym, chemiczno – kosmetycznym oraz przemysłowym.
Ogłaszany jest obecnie konkurs na biznes plan ukierunkowany na studentów i uczniów szkół średnich, którego efektem będą prace nad prototypami w Protolab.

Projekt PCI wymaga trzech różnych rodzajów pomieszczeń:
a. Pomieszczenia biurowe dla personelu operacyjnego Spółki
b. Pomieszczeń konferencyjno-wykładowych dla realizacji zadań zapisanych w Raporcie Banku Światowego oraz Biznes Planie do wniosku o dofinansowanie projektu.
c. Specjalistycznych pomieszczeń dla laboratoriów Protolabu, którego zdaniem jest z jednej strony integracja społeczności studenckiej wokół możliwości kreowania, prototypowania i testowania pomysłów i rozwiązań, które mogą potencjalnie doprowadzić do pojawienia się rozwiązań o lokalnym i międzynarodowym zasięgu. link>>https://protolab.pcinn.org/
Inną kluczową kwestią, jaka była brana pod uwagę, to ukłąd komunikacyjny położenia budynku, który leży w stosunkowo niewielkiej odległości od Uniwersytetu i Politechniki, co zważywszy na obciążenie czasowe studentów zajęciami tworzy dl nich dogodny ukłąd komunikacyjny i możliwość pracy między wykładami, czy ćwiczeniami.
Zważywszy na rekomendację Banku Światowego oraz zapotrzebowanie na specyficzny rodzaj powierzchni integrującej w sobie trzy różne funkcje zdecydowano się na zakup budynku przy ulicy Lenartowicza 4 i 6.

Dodatkowo należy zauważyć, że zważywszy na plan działalności PCI w kolejnych 20 - 30 lat inwestycja kapitałowa w zakup jest bardziej opłacalna od najmu pomieszczeń (nawet gdyby zaistniała sytuacja, iż w Rzeszowie takowe pomieszczenia można było wynająć).

Wątpliwości co do funkcjonowania PCI złożył pan Paweł Poncyliusz. Jeśli powyższe wyjaśnienia uzna za niewystarczające serdecznie zapraszamy do odwiedzenia PCI w dogodnym dla niego czasie i zapoznanie się ze szczegółami jego działalności.
 

Informacje przekazał Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzedu Marszałkowskiego Woj. Podkarpackiego. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE