reklama
reklama

Tej nocy spójrzcie w niebo. Potężna burza magnetyczna przyniesie zorzę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: andrzejblonski_foto

Tej nocy spójrzcie w niebo. Potężna burza magnetyczna przyniesie zorzę - Zdjęcie główne

Zorza widoczna koło Rzeszowa w maju 2024 roku. | foto andrzejblonski_foto

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPolska, znana raczej z umiarkowanych zjawisk pogodowych, wkrótce stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia: zorzy polarnej. Nadchodząca burza magnetyczna, będąca efektem serii potężnych rozbłysków na Słońcu, ma potencjał, by zorza była widoczna nawet na średnich szerokościach geograficznych, co daje szansę na jej obserwację w naszym kraju.
reklama

Powstawanie zorzy polarnej

Zorza polarna, znana również jako aurora borealis, to zjawisko świetlne, które występuje, gdy naładowane cząstki słoneczne zderzają się z atomami i cząsteczkami w górnych warstwach atmosfery Ziemi. Proces ten emituje światło o różnych kolorach, w zależności od rodzaju gazu obecnego w atmosferze — najczęściej zielone, ale również czerwone, różowe i fioletowe.
Główną przyczyną nadchodzącej zorzy jest seria koronalnych wyrzutów masy (CME) z powierzchni Słońca. CME to olbrzymie wybuchy plazmy i pola magnetycznego z korony słonecznej, które mogą przemieszczać się przez przestrzeń kosmiczną i wpływać na magnetosferę Ziemi. W wyniku interakcji między wiatrem słonecznym a polem magnetycznym naszej planety może dojść do burzy magnetycznej, która wzmaga występowanie zórz polarnych.

reklama

Kiedy i gdzie oglądać zorzę w Polsce?

Według prognoz Amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), najsilniejsze burze magnetyczne klasy G3 są przewidywane w nocy z 30 na 31 lipca 2024 roku. W tym czasie szansa na zobaczenie zorzy w Polsce będzie największa. Najlepszy czas na obserwację przypada na godziny między 22:00 a 1:00 w nocy, kiedy niebo jest najciemniejsze.

To co teraz najważniejsze to moment nadejścia skumulowanego CME z dwóch rozbłysków. Ono wciąż jest w drodze i moment jego uderzenia w Ziemię będzie decydujący z uwagi na długie dni panujące w Polsce. Najkorzystniejszą sytuacją byłoby uderzenie ok. 19-20 czasu Polskiego. Wtedy ok. 22:00 moglibyśmy zacząć wypatrywać na niebie pierwsze zorze polarne

reklama

- czytamy na profilu Z głową w gwiazdach. 

 
Zorza polarna jest najlepiej widoczna w miejscach z minimalnym zanieczyszczeniem świetlnym. W Polsce, zaleca się udać na obszary z dala od dużych miast. Idealne miejsca to regiony, gdzie niebo jest ciemne, a horyzont nie jest zasłonięty przez przeszkody terenowe. Dodatkowym czynnikiem jest pogoda na miejscu obserwacji. Czyste, bezchmurne niebo jest niezbędne do podziwiania zorzy, a chmury mogą znacząco ograniczyć widoczność tego zjawiska. Dlatego, planując obserwację, warto śledzić prognozy pogody i wybrać miejsca z możliwie najlepszymi warunkami atmosferycznymi.

reklama

Tak było w maju 

W maju, tego roku, byliśmy świadkami pięknej zorzy polarnej. Widoczna była ona w całej Polsce, nawet na południu kraju - co nie jest częstym zjawiskiem. Obserwatorzy nieba uwiecznili zorzę na wspaniałych fotografiach. Zdjęcia robili nie tylko profesjonalni fotografowie, ale też amatorzy fotografii, ponieważ warunki pozwalały nawet na robienie zdjęć smarfonami. Czy zjawisko to powtórzy się w lipcu?

Co przyniesie przyszłość?

Aktualny cykl słoneczny osiąga szczyt swojej aktywności, co zwiększa częstotliwość i intensywność rozbłysków słonecznych oraz koronalnych wyrzutów masy. To oznacza, że takie zjawiska jak zorze polarne mogą pojawiać się częściej, a ich intensywność może wzrastać. Dlatego, nawet jeśli nadchodząca burza magnetyczna nie przyniesie oczekiwanego spektaklu, warto śledzić prognozy kosmiczne i być przygotowanym na kolejne takie wydarzenia w przyszłości.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama