Powstawanie zorzy polarnej
Zorza polarna, znana również jako aurora borealis, to zjawisko świetlne, które występuje, gdy naładowane cząstki słoneczne zderzają się z atomami i cząsteczkami w górnych warstwach atmosfery Ziemi. Proces ten emituje światło o różnych kolorach, w zależności od rodzaju gazu obecnego w atmosferze — najczęściej zielone, ale również czerwone, różowe i fioletowe.Główną przyczyną nadchodzącej zorzy jest seria koronalnych wyrzutów masy (CME) z powierzchni Słońca. CME to olbrzymie wybuchy plazmy i pola magnetycznego z korony słonecznej, które mogą przemieszczać się przez przestrzeń kosmiczną i wpływać na magnetosferę Ziemi. W wyniku interakcji między wiatrem słonecznym a polem magnetycznym naszej planety może dojść do burzy magnetycznej, która wzmaga występowanie zórz polarnych.
Kiedy i gdzie oglądać zorzę w Polsce?
Według prognoz Amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), najsilniejsze burze magnetyczne klasy G3 są przewidywane w nocy z 30 na 31 lipca 2024 roku. W tym czasie szansa na zobaczenie zorzy w Polsce będzie największa. Najlepszy czas na obserwację przypada na godziny między 22:00 a 1:00 w nocy, kiedy niebo jest najciemniejsze.
To co teraz najważniejsze to moment nadejścia skumulowanego CME z dwóch rozbłysków. Ono wciąż jest w drodze i moment jego uderzenia w Ziemię będzie decydujący z uwagi na długie dni panujące w Polsce. Najkorzystniejszą sytuacją byłoby uderzenie ok. 19-20 czasu Polskiego. Wtedy ok. 22:00 moglibyśmy zacząć wypatrywać na niebie pierwsze zorze polarne
- czytamy na profilu Z głową w gwiazdach.
Tak było w maju
W maju, tego roku, byliśmy świadkami pięknej zorzy polarnej. Widoczna była ona w całej Polsce, nawet na południu kraju - co nie jest częstym zjawiskiem. Obserwatorzy nieba uwiecznili zorzę na wspaniałych fotografiach. Zdjęcia robili nie tylko profesjonalni fotografowie, ale też amatorzy fotografii, ponieważ warunki pozwalały nawet na robienie zdjęć smarfonami. Czy zjawisko to powtórzy się w lipcu?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.