Mielecki Rynek to nie tylko centralny plac miasta, ale również miejsce, gdzie historia łączy się z nowoczesnością. Dawny drewniany ratusz, targi pełne gwaru, a nawet ruchliwa trasa tranzytowa – to tylko niektóre z jego tajemnic. Dziś Rynek zachwyca odnowionymi kamienicami, klimatycznymi lokalami i wyjątkowym charakterem. Odkryj 10 ciekawostek, które sprawiają, że serce Mielca jest tak wyjątkowe:
-
Pierwszy ratusz
Na mieleckim rynku w XV wieku znajdował się drewniany ratusz, który pełnił funkcję siedziby władz miejskich i więzienia, prawdopodobnie urządzonego w piwnicach. Ratusz był także otoczony kramami i jatkami, co świadczy o jego centralnej roli w życiu miasta. Kilkakrotnie jego drewniana zabudowa ulegała zniszczeniu w wyniku groźnych pożarów miasta. Prawdopodobnie po kolejnym spaleniu się ratusza nie odbudowano go, a siedzibę władz miasta umieszczono w wydzierżawianych domach prywatnych.
Rynek został zaprojektowany w 1470 roku na planie prostokąta o wymiarach 100 m x 87 m, z ulicami prowadzącymi w różne strony. Taki układ wzorowany był na miastach zachodnio- i środkowoeuropejskich z XII i XIII wieku.
Na rynku znajdował się pręgierz oraz kłoda do mierzenia zboża, co wskazuje na jego znaczenie jako centrum handlowego i miejsca wymierzania sprawiedliwości.
Jeszcze w latach 60. XX wieku przez sam środek rynku prowadziła główna trasa tranzytowa przez Mielec, co czyniło go miejscem o dużym natężeniu ruchu kołowego. Dopiero w 2005 roku większość ruchu została przeniesiona na Aleje Jana Pawła II.
Zdjęcie: Miasto Mielec
W czasie okupacji hitlerowskiej rynek nosił nazwę "Victoria Platz". Po II wojnie światowej nazwano go placem gen. Karola Świerczewskiego, a w 1990 roku przywrócono mu historyczną nazwę – Rynek.
Zdjęcie: NAC, PBC
Ozdobą centrum miasta jest kamienica z kopułą, zbudowana w 1904 r. dla rodziny Jana Łojczyka. Dzisiaj Łojczykówka pełni rolę usługową, w środku mieści się filia miejskiej biblioteki. Przed II wojną światową budynek pełnił funkcje handlowe, mieścił się w nim także magistrat oraz posterunek policji, a w czasie okupacji niemieckiej Zarząd Miasta (Stadtverwaltung).
Zdjęcie: Archiwum Korso
W latach 90. XX wieku rynek przeszedł gruntowną renowację. Budynki wokół placu otrzymały nowe elewacje, a nawierzchnię i chodniki wykonano z kostki brukowej. Następnie w 2011 roku rynek zyskał całkowicie nowe oblicze. Najpierw przebudowana została ulica, a później powstała nowa płyta Rynku, gdzie aktualnie w otoczeniu zabytkowych kamienic, alejek i zieleni można odpocząć podziwiając wodny spektakl fontanny, wzbogacony feerią barw wieczorową porą.
Zdjęcie: Archiwum Korso
Mielec wśród młodzieży zyskał miano "miasta kebabów", chociaż w całym mieście popularny fastfood można zjeść w około 20 lokalach, to na samym rynku w chwilach świetności kebab można było dostać w 4 punktach gastronomicznych. Dokładna liczba lokali serwujących kebab w Mielcu może się zmieniać w zależności od otwarć i zamknięć nowych punktów gastronomicznych.
Na mieleckim rynku znajduje się rzeźba gryfa, mitycznego stworzenia z ciałem lwa i głową orła, nawiązująca do herbu założycieli miasta, rodu Mieleckich. Decyzja o umieszczeniu gryfa na Rynku zapadła po konsultacjach z mieszkańcami, którzy spośród kilku propozycji wybrali właśnie ten symbol. W marcu 2015 roku gryf "przemówił" dzięki zainstalowanemu systemowi audio, co dodatkowo uatrakcyjniło tę miejską instalację.
Zdjęcie: Miasto Mielec
W okresie Bożego Narodzenia na mieleckim Rynku tradycyjnie pojawia się szopka bożonarodzeniowa, stanowiąca ważny element świątecznego wystroju miasta. Szopka jest instalowana w centralnym punkcie Rynku, przyciągając mieszkańców oraz turystów, którzy chętnie ją odwiedzają podczas spacerów.
Zdjęcie: Archiwum Korso
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.