Reklama

Szpital dostał symboliczne pieniądze... Dyrektor rozczarowany, a dług rośnie

Opublikowano:
Autor:

Szpital dostał symboliczne pieniądze... Dyrektor rozczarowany, a dług rośnie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mielecki szpital otrzymał prawie 54 tysiące złotych na pokrycie wzrastających kosztów funkcjonowania w tym roku. Dyrektor lecznicy jest rozczarowany tak niską kwotą, a dług rośnie w bardzo szybkim tempie.

Jak informuje Józef Więcław, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, lecznica otrzymała 53 700 złotych na pokrycie kosztów funkcjonowania w 2019 roku. Jest to kwota symboliczna, gdyż faktyczne tegoroczne koszty wzrosły o kilka milionów złotych.


- Jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe i jako zarządzający szpitalem czuję się bardzo tym rozczarowany – tak uzyskaną pomoc skomentował J. Więcław. 


W ostatnim czasie o coraz trudniejszej sytuacji szpitali powiatowych dyskutowali samorządowcy i dyrektorzy szpitali w Warszawie 17 września, gdzie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dotycząca Sytuacji Szpitali. Jej inicjatorami był Związek Powiatów Polskich oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.


Aktualny stan rzeczy prowadzi w konsekwencji do niewydolności szpitali, co w swoim wystąpieniu otwierającym konferencję podkreślał Andrzej Płonka, Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich. 


– Posiadamy dane z ponad 120 szpitali. Jeszcze w roku 2017 około połowy szpitali osiągnęło ujemny wynik finansowy. Dzisiaj, na dość dużej próbie placówek, to ponad 90%. Dotyczy to szpitali, które się zadłużają i które zadłużać się będą. Zabiegamy o to, aby nieustannie być partnerem dla Pana ministra zdrowia, aby chciano z nami rozmawiać, ponieważ sieć szpitali zdecydowanie trzeba poprawić, ona źle działa, jest źle policzona i my to nieustannie mówimy – podkreślał prezes ZPP.


Czy kwota, jaką w dniu 30 września otrzymał mielecki szpital jest ostateczna – trwają w tej sprawie pilne uzgodnienia pomiędzy lecznicą a rzeszowskim oddziałem NFZ. Jeżeli jednak miała to być ostateczna kwota zwiększenia wysokości przyznawanego dodatkowego ryczałtu, oznaczać to będzie wielomilionową stratę na działalności, którą będzie musiał pokryć szpital i samorząd powiatowy, jeżeli przekroczy ona amortyzację.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE