reklama
reklama

Święto Pracy w Mielcu. Jak wyglądały pochody w PRL-u? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Święto Pracy w Mielcu. Jak wyglądały  pochody w PRL-u? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości1 Maja, obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, przez dekady należał do najważniejszych świąt państwowych w Polsce Ludowej. W okresie PRL-u – szczególnie od 1950 roku – nabrało ono wyjątkowo uroczystego charakteru. A jak świętowano w Mielcu?
reklama

Zachowane archiwalne fotografie z lat 50., 60. i 70. ukazują tłumy mieszkańców maszerujących w uporządkowanych kolumnach, z transparentami i czerwonymi flagami w rękach. Scenariusze tych uroczystości były starannie opracowywane przez lokalne komitety partyjne, a ich realizacja przebiegała pod czujnym okiem organizatorów. Nic nie pozostawiano przypadkowi.

Na czele pochodu szedł zwykle poczet sztandarowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), tuż za nim przodownicy pracy, dekorowani niekiedy jeszcze na trybunie honorowej. Za nimi postępowały delegacje poszczególnych zakładów pracy, związków zawodowych i organizacji społecznych – wszystko podzielone na ściśle określone „kolumny”. Każda z nich niosła transparenty z hasłami poparcia dla partii, pokojowego współistnienia i osiągnięć gospodarczych. Często w pochodzie brały udział również dzieci, harcerze i młodzież szkolna.

reklama

W większych miastach, takich jak Warszawa, centralne obchody otwierało wystąpienie I sekretarza KC PZPR, transmitowane na żywo przez radio i telewizję. 

Pomimo oficjalnego, często wymuszonego charakteru święta, dla wielu ludzi 1 Maja był również dniem wolnym od pracy, okazją do spotkań rodzinnych, spacerów, a dla dzieci – do zabawy na festynach z watą cukrową i balonikami. W latach 80., wraz z pogłębiającym się kryzysem politycznym i gospodarczym, entuzjazm społeczny wobec pochodów słabł. 

Ostatni pochód pierwszomajowy w uroczystej oprawie odbył się w 1988 roku.  Wraz z upadkiem PRL zakończyła się era zorganizowanych, partyjnych obchodów 1 Maja.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo