- Chciałabym poruszyć temat wielkiego zanieczyszczenia śmieciami kanału płynącego przy nowej galerii Navigator. Śmieci zalegają tam masami, na całym odcinku - napisała Anna, która zastanawia się, czy tak jest również w innych miejscach. - Jeśli nikt tym się nie zajmie, to niebawem kanał zarośnie trawą. Kto odpowiada za jego czystość? - zadaje pytanie mieszkanka Mielca.
Sprawdziliśmy stan Rowu Wojsławskiego. Przy okazji zauważyliśmy, że stosy butelek, papierów, tektur, a nawet... fotel zalegają również wzdłuż ulicy Krańcowej - sąsiadującej z hipermarketem budowlanym. Teren ten podlega miastu Mielec i to miasto jest odpowiedzialne za jego utrzymanie. Mówi o tym art. 77 ust. 1 ustawy Prawo wodne: "Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów." Z kolei artykuł 73 ust. 1 do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych zalicza właśnie m. in. rowy z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie.
- Obecnie w rejonie galerii Navigator wykonywane są prace porządkowe, oczyszczające i konserwujące rowu Trześń Mała przy ulicy Powstańców Warszawy - wyjaśnia Anna Karwacka, kierownik biura promocji i obsługi inwestora w mieleckim magistracie. Dodaje, że przetarg na identyczne zadanie dotyczący uporządkowania sąsiedniego Rowu Wojsławskiego ze sprzątaniem przyległego terenu jest właśnie w przygotowaniu. - Pod koniec kwietnia powinno zostać wykonane - zapewnia Anna Karwacka.
Przy okazji tego tematu warto dodać, że 1 lipca ma wejść w życie nowe prawo wodne. 3 marca wiceminister środowiska Mariusz Gajda poinformował media, że ministerstwo przekazało Rządowemu Centrum Legislacji projekt nowego prawa. Jego wprowadzenie pozwoli na zdobycie 3,5 mld euro z budżetu Unii Europejskiej na inwestycje w gospodarce wodnej. Zmienione prawo wodne ma powołać też nową instytucję zarządzającą wodami w Polsce - Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie". Będzie ono odpowiadać za ochronę przeciwpowodziową i przed suszą, a także za inwestycje.