reklama
reklama

Modlitwa i protest: Mielczanie przeciwko inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Modlitwa i protest: Mielczanie przeciwko inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
18
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW sobotę, 14 grudnia, przed marketem Lidl przy ulicy Kazimierza Jagiellończyka w Mielcu odbył się protest przeciwko planowanej budowie centrum logistycznego sieci Lidl w Gietrzwałdzie. Wydarzenie to było częścią ogólnopolskiej akcji sprzeciwu, organizowanej w wielu miastach Polski. Wydarzenie zgromadziło kilkanaście osób, które z transparentami i modlitwą na różańcu wyrażały swój sprzeciw wobec kontrowersyjnej inwestycji.
reklama

Planowane centrum logistyczne ma powstać na obszarze o szczególnym znaczeniu religijnym i historycznym. Gietrzwałd jest znany jako miejsce jedynych w Polsce objawień maryjnych zatwierdzonych przez Kościół rzymskokatolicki. W latach 1877 roku Matka Boża miała objawić się tam dwóm młodym dziewczynkom, co przyciągnęło setki tysięcy pielgrzymów. Wierni, którzy zorganizowali protest, uważają, że budowa tak dużego obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej zagraża duchowemu charakterowi tego miejsca.

Protestujący rozdawali ulotki, w których szczegółowo opisano skalę i potencjalne zagrożenia wynikające z budowy centrum logistycznego. Na terenie o powierzchni ponad 40 hektarów ma powstać obiekt o funkcji magazynowej, w tym składowania odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych. Według informacji zawartych w ulotkach, hala magazynowa ma mieć wymiary odpowiadające czterem boiskom piłkarskim, a jej wysokość to 24 metry. Dzienny ruch ciężarówek na tym terenie ma wynosić około 160 pojazdów.

reklama

Zwrócono uwagę na fakt, że inwestycja znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki. Decyzja środowiskowa wydana przez wójta Gietrzwałdu nie uwzględniała oddziaływania inwestycji na Sanktuarium oraz środowisko, co budzi poważne zastrzeżenia organizatorów protestu.

Reakcje lokalnej społeczności

Protest w Mielcu był jednym z wielu podobnych zgromadzeń odbywających się w tym samym czasie w całej Polsce.

Organizatorzy protestu poinformowali, że prowadzą obecnie dwa postępowania administracyjne mające na celu podważenie pozwolenia na budowę oraz decyzji środowiskowej. W sprawę zaangażowano doświadczonych prawników, specjalizujących się w sprawach administracyjnych i cywilnych. Dodatkowo, kwestionowana jest decyzja wiceministra rolnictwa o odrolnieniu ponad 40 hektarów ziemi, co umożliwiło realizację inwestycji. Protestujący zwracają uwagę, że wcześniejsza decyzja odmowna w tej sprawie była lepiej uzasadniona i uwzględniała interesy lokalnej społeczności oraz ochronę środowiska.

reklama

Na odwrocie ulotek rozdawanych podczas protestu przypomniano historię objawień w Gietrzwałdzie, które miały miejsce w latach 1877. Podkreślono, że Maryjne przesłanie, przekazane w języku polskim, miało ogromne znaczenie dla Polaków żyjących pod zaborami.

 

Stanowisko sieci LIDL:

Teren Gietrzwałdu rozpatrujemy pod względem budowy nowego obiektu. Jednak w tym momencie ewentualny termin rozpoczęcia tej inwestycji nie jest znany. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby powstać potencjalne centrum dystrybucji, w którym przechowywane byłyby m.in. produkty spożywcze oferowane w sklepach Lidl Polska. Natomiast fałszywą informacją jest, że w tym miejscu znajdować się będzie składowisko odpadów. Podkreślamy także, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury.

reklama

 Projekt planowanego centrum dystrybucji w Gietrzwałdzie spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu. Nowy budynek będzie oddalony od skrajnej strony budynku bazyliki o niemal 1000 metrów. Co ważne, nowa inwestycja to ponad 200 nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych.

 Główną funkcją potencjalnego obiektu w Gietrzwałdzie będzie dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum dystrybucji będzie obsługiwać wyłącznie polskie sklepy naszej sieci. Potencjalna nowa inwestycja w Gietrzwałdzie będzie podobnej wielkości, co obiekt w Oleśnicy, którego powierzchnia wynosi ok. 70 tys. mkw. (hala magazynowa wraz z budynkami towarzyszącymi).

reklama

 Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska – m.in. w Tarnowie Podgórnym, Bydgoszczy, gminie Psary k. Będzina, Stargardzie, Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego czy gminie Brańszczyk k. Wyszkowa. Centrala Lidl Polska sąsiaduje z jednym z nich – sąsiedztwo takiego budynku w Tarnowie Podgórnym pozwala na komfortową pracę ponad 1000 pracowników.

 Zależy nam na tym, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego regularnie dbamy o czystość naszych centrów dystrybucji, a także zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki którym magazynowe hale są bezpieczne oraz ciche. Nasze obiekty w żadnym stopniu nie emitują do środowiska niekomfortowych zapachów. Ze względu na lokalizację działki w Gietrzwałdzie oraz oddalenie od zwartej zabudowy mieszkalnej, potencjalna działalność naszego centrum dystrybucji będzie komfortowa dla mieszkańców miejscowości.

 Chcielibyśmy zaznaczyć, że na terenie potencjalnej nowej inwestycji surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane. Nadajemy surowcom drugie życie, dlatego odpady będą na bieżąco przekazywane do recyklera. Lidl Polska spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty wytwarzające surowce wtórne – sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie.

 Odnosząc się do danych dotyczących odpadów, chcielibyśmy podkreślić, że w obiekcie Gietrzwałdzie surowce przez nas zebrane będą od razu przekazywane recyklerom. Działalność budynku będzie skupiała się przede wszystkim na dystrybucji produktów spożywczych do naszych sklepów. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama