Reklama

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej kontrolują schrony. Czy w Mielcu są takie i ile osób pomieszczą? Sprawdzamy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od poniedziałku (10 października) rozpoczęła się inwentaryzacja schronów prowadzona przez Państwową Straż Pożarną – poinformował wiceminister Maciej Wąsik na antenie Polsat News.- Mamy 62 tysiące takich obiektów w całym kraju. Strażacy sprawdzają w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku. Jeśli nie, to będziemy podejmować działania, by je przystosowywać – powiedział Wąsik. Ponadto do naszej redakcji ciągle przychodzą maile z pytaniami gdzie są schrony w Mielcu, ile ich jest i ilu mieszkańców sie w nich zmieści. Na te wszystkie tematy bardzo szczegółowo porozmawialiśmy z Zenonem Tokarskim, który jest Kierownikiem Biura Zarządzania Kryzysowego Miasta Mielca.

Budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia, są wciąż uważane za najskuteczniejszy zbiorowy środek ochrony przed bronią masowego rażenia oraz konwencjonalnymi środkami rażenia. W ostatnich latach procentowe zestawienie miejsc w budowlach ochronnych w stosunku do liczby mieszkańców spadło w Polsce poniżej 3%, co stanowi jeden z najniższych wskaźników w Europie. Obowiązujące przepisy nie nakładają na organy obrony cywilnej odpowiedzialności za utrzymanie schronów i ukryć. Brak jednoznacznych uregulowań prawnych ma znaczący wpływ na proces tworzenia i utrzymania nowych obiektów tego typu. Jak sytuacja wygląda w Mielcu?

Czy w Mielcu są schrony? To pytanie w ostatnim czasie zadaje sobie wielu mielczan obserwujących doniesienia z Ukrainy.

- Kwestia budowy i utrzymania schronów przestała istnieć w chwili wprowadzenia zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, które uchyliły przepisy wykonawcze dotyczące obrony cywilnej – tłumaczy Zenon Tokarski z urzędu miasta i dodaje, że ostatnim aktem prawa powszechnie obowiązującego regulujące problematykę schronów było rozporządzenie Rady Ministrów z 28 września 1993 r. w sprawie obrony cywilnej. - W 1994 roku zaczęła obowiązywać w życie ustawa o własności lokali i wtedy właśnie wszystkie schrony stały się własnością wspólnot mieszkaniowych.

Na terenie miasta znajdują się schrony i ukrycia, są to miejsca głównie w budynkach mieszkalnych, między innymi przy ul. Bogusławskiego, Zapolskiej, Chopina, Wyspiańskiego, Kochanowskiego. Mówimy o schronach, które w tej chwili nie spełniają już żadnych wymagań, które powinny mieć schrony. Były one budowane w połowie lat 50. Były to czasy zimnej wojny. Wszystkie bloki budowane były przez Państwo, dlatego rządzący od razu starali się, by te schrony tam były. W teraźniejszych czasach nie spotyka się, by w nowo wybudowanych budynkach były schrony. 

Czy schron musi mieć odpowiednia wymagania? Ile kosztuje wybudowanie takiego schronu lub jego utrzymanie?

- Każdy schron musi spełniać pewne wymogi: musi być odpowiednie uzbrojenie, dostęp do energii elektrycznej, dostęp do magazynowania wody pitnej, do wymiany powietrza, czyli urządzenia filtro-wentylacyjne, czy bezodpływowy zbiornik na ścieki. 

Budowle ochronne dzielą się na schrony i ukrycia:

  • schron - jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron;
  • ukrycie - jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniającą ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
Budowa 30-metrowego schronu indywidualnego, bez agregatu, bez zbiorników na wodę czy ścieki, w 2021 roku wynosiła około 200 tysięcy złotych. Takie pomieszczenie pomieści mniej więcej  6-7 osób. Dlatego gdyby Miasto chciałoby mieć schrony dla wszystkich mieszkańców, są to koszty niewyobrażalne (1 mld 200 tys zł).

Ile schronów i bezpiecznych miejsc mamy w Mielcu? I ile osób się tam pomieści?

- W tzw. schronach na terenie miasta Mielca może się pomieścić 1265 osób, jest 12 takich schronów. Jednak tak jak już mówiłem, one są tylko nazwane schronami, natomiast nie spełniają one kryteriów technicznych.

 

SCHRONY
lp Adres budowli Pow. użytk IIość miejsc Wytrz. Mpa Rok budowy Rok modern.
1 ul.Bogusławskiego 51 51 0,125 1954 1979
2 ul.Wyspiańskiego 82 89 0,87 1954  
3 ul.Staffa 130 185 0,057 1958  
4 ul. Chopina 98,5 72 0,127 1953 1977
5 ul. Chopina 55 79 0,177 1953  
6 ul. Chopina 64 64 0,177 1953 1976
7 ul. Chopina 65 93 0,057 1953 1978
8 ul. Chopina 101 133 0,013 1955 1976
9 ul.Zapolskiej 34 51 0,087 1955 1984
10 ul.Wyspiańskiego 84 85 0,127 1959 1995
11 ul.Bogusławskiego 52 43 0,087 1955 1979
12 ul.Wojska Polskiego 229 320   1973  
 

Natomiast miejscami do ukrycia mogą być piwnice w blokach czy zwykłych domach, garaże podziemne czy podziemne przejście przy dworcu oraz piwnice w zakładach pracy.

 

Gdyby na terenie miasta zdarzyłby się jakiś kryzys? Jak mieszkańcy zostaną poinformowani lub ostrzeżeni o niebezpieczeństwie?

- W biurze zarządzania kryzysowego jest system alarmowania i ostrzegania mieszkańców. W momencie jakiegoś zagrożenia wszystkie syreny możemy włączyć, wszystkie mają możliwość nadawania komunikatów dźwiękowych i głosowych. Takie sygnały ostrzegawcze mogą być nadawane ze stanowiska Komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz Starostwa Powiatowego w Mielcu. W momencie gdy wystąpią jakieś działania kryzysowe, przez te syreny ostrzeżemy mieszkańców o możliwym niebezpieczeństwie. Kolejnym systemem alarmowania jest komunikat SMS oraz aplikacja BLISKO.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy