Reklama

Rusza maraton święta plonów! Barwne dożynki w Wadowicach Dolnych [FOTO, VIDEO]

Opublikowano: czw, 15 sie 2019 19:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach Dolnych ma miejsce tradycyjny święto plonów. Tradycyjne dożynki gminne zgromadziły lokalną społeczność, samorządowców i przede wszystkim rolników z całej gminy Wadowice Górne. W trakcie uroczystości władze gminy podziękowały Zofii Midura za kilkanaście lat pracy na stanowisku dyrektora SOKiR w Wadowicach Dolnych. Pani Zofia odchodzi na emeryturę.

Uroczystości dożynek rozpoczęły się od mszy sprawowanej w kościele parafialnym w Wadowicach Dolnych. Następnie uroczystości przeniosły się na teren ośrodka kultury. Nie zabrakło przemówień, w których samorządowcy przypominali o tym, że to był trudny rolniczy rok dla mieszkańców gminy Wadowice. Poszczególne stowarzyszenia i przedstawiciele różnych miejscowości przygotowali aż 19 wieńców dożynkowych. 

Korowód dożynkowy w Wadowicach Dolnych

- To gmina  pełna uśmiechniętych ludzi i rolników, żyjących właśnie z upraw. Ja jestem przekonany, że w naszej gminie chleba na co dzień nigdy nie zabraknie. To był trudny rok. Majowa powódź, której nigdy dotąd nie spotykana skala spowodowała wielkie straty w rolnictwie. Spowodowała wielkie straty w infrastrukturze gminnej. Na szczęście nikt nie zginał. Najważniejsze jest to, że jesteśmy tu wszyscy razem. Mam nadzieję, że deklaracje, które tutaj w gminie były składane, że zostaną dotrzymane i że rolnicy otrzymają stosowną rekompensatę. Te dożynki to święto całej naszej wspólnoty samorządowej - komentuje wójt Michał Deptuła. 

Uczestnicy dożynek mogli degustować lokalne potrawy. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji. Wójt w swoim przemówieniu mówił także o tym, że w gminie Wadowce zamiłowanie do tradycji jest nadal niezwykle żywe. 

Wójt Michał Deptuła, a także radny powiatowy Stefan Rysak (wieloletni wójt) podziękowali odchodzącej na emeryturę Zofii Midurze, za ponad 20 lat pracy w gminnej kulturze.  Zofia Mudura nie kryła wzruszenia i w swojej krótkiej przemowie powiedziała tylko jedno zdanie : dziękuje wszystkim za wszystko. Zofia Midura była dyrektorem gminnego samorządowego ośrodka kultury i rekreacji w Wadowicach Dolnych. Jest też muzykiem i folklorystą i aktywnym członkiem kapeli "Wadowiacy". Za swoją działalność na polu muzyki folklorystycznej otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- Ten rok pokazał jak trudno jest planować w rolnictwie produkcję zboża, czy innych roślin. Jak trudno jest w tych warunkach pogodowych, które nas doświadczyły - uzyskać obfitość plonów. Prawie połowa terenów rolnych powiatu mieleckiego  w tym roku została zatopiona, lub została podtopiona. Ostatnia powódź pokazała nam różne niedostatki związane z gospodarką wodną. Zmiany klimatyczne powodują to, że mamy okresy gwałtownych opadów a potem następujących suszy. Powoduje to, że musimy dbać o nasze cieki wodne, ale tez musimy zadbać o nasze zbiorniki wodne i retencyjne. Jestem pełen uznania, ze w tak trudnych warunkach naszym rolnikom udało się uratować te plony. Serdecznie dziękuje Wam za to, że produkujecie zdrową polską żywność - mówił do rolników starosta  Stanisław Lonczak. 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE