Reklama

Robimy najmniej testów. Mamy najgorsze wyniki

Opublikowano:
Autor:

Robimy najmniej testów. Mamy najgorsze wyniki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiejsze (21 października) statystyki koronawirusowe pobiły wszystkie dotychczasowe rekordy. W kraju odnotowano najwięcej w dotychczasowych badaniach 10 040 przypadków zachorowań na koronawirusa, w województwie podkarpackim również najwięcej – 881, i w powiecie mieleckim najwięcej – 60. Dla naszego regionu bardzo niepokojący jest fakt, że robimy prawie najmniej testów w Polsce, a jednocześnie mamy najgorsze wyniki.

Jak twierdzą niektórzy badacze możliwe jest, że w woj. podkarpackim epidemia całkowicie wyrwała się spod kontroli.
CZYTAJ TAKŻE:Koronawirus wykryty w dużym mieleckim zakładzie. Tym razem firma z branży lotniczej

Teraz fakty. Z najświeższych danych Ministerstwa Zdrowia z 19 października dotyczących ilości testów w poszczególnych województwach wynika, że  pierwsze trzy miejsca niezmiennie należą do tych samych województw. Najwięcej testów wykrywających zakażenie koronawirusem wykonano w województwie mazowieckim - 856 252. Na drugim miejscu jest województwo śląskie - 482 953, trzecim wielkopolskie -  381 334.

 Na drugim biegunie są województwa, w których testów robi się najmniej. I tu listę te otwiera  województwo opolskie - 41 440 testów ,  dalej jest lubuskie - 48 464 i na trzecim od końca  miejscu podkarpackie - 74 896.

Oczywiście liczba wykonywanych testów i przebadanych próbek zależy do liczby laboratoriów zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia. Według stanu na  12 października w całym kraju jest ich obecnie 211.

I tu znów, tak jak liczba testów,  najwięcej  laboratoriów posiada województwo  mazowieckie - 31,  dalej śląskie-  24 i  wielkopolskie  - 21.
A najmniej, tak samo jak przy ilości testów, opolskie – 5, lubuskie – 3, podkarpackie – 10.

Jeszcze bardziej niepokojąco wyglądają te dane dotyczące ilości laboratoriów i testów  gdy je zestawimy z wynikami testów. Mimo, woj. podkarpackie jest w ogonie ilości testów, to pod względów ich wyników w absolutnej czołówce.   

Zsumowana liczba testów  w województwie podkarpackim z ostatniego  tygodnia pokazuje, że 51,9 procent skierowanych na testy osób  ma wynik pozytywny. Jeszcze gorzej wychodzi to w woj. opolskim gdzie w ciągu tygodnia pozytywny wynik uzyskało 56 proc. pacjentów. Dla porównania średnia dla Polski wynosi 20 proc.

Jak wyraził się na łamach portalu WP Michał Rogalski, autor najbardziej kompletnej bazy danych o epidemii koronawirusa w Polsce,  możliwe, że w województwach opolskim i podkarpackim epidemia całkowicie wyrwała się spod kontroli. To tam największy odsetek pacjentów kierowanych na testy, uzyskuje wynik pozytywny. Ponad połowa testów dodatnich, te dane szokują.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE