Reklama

Przybyło 835 bezrobotnych. Pow. mielecki wciąż ma jednak niską stopę bezrobocia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

 Przybyło 835 bezrobotnych. Pow. mielecki wciąż ma jednak niską stopę bezrobocia - Zdjęcie główne

W 2020 roku w pow. mieleckim przybyło 835 bezrobotnych, choć stopa bezrobocia wciąż jest w nim niska | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od momentu pojawienia się koronawirusa liczba bezrobotnych w pow. mieleckim stale rosła i była największa w woj. podkarpackim. W październiku niespodziewanie nastąpił spadek, a listopad i grudzień tę dobrą tendencję podtrzymał.

Od momentu pojawienia się koronawirusa  czyli od  kwietnia 2020 roku pow. mielecki notował największe wzrosty bezrobocia  w woj. podkarpackim.    W kwietniu liczba bezrobotnych wzrosła o 330 osób (podawane przez urzędy pracy wzrosty bezrobocia w danych miesiącach to różnica pomiędzy liczbą osób zarejestrowanych i wyrejestrowanych), w maju o 235 osób.

I choć później to trochę wyhamowało to i tak powiat mielecki był ciągle liderem wzrostów bezrobocia w woj. podkarpackim.

W czerwcu   przybyło 159  kolejnych  bezrobotnych, w lipcu – 72, w sierpniu – 113, we wrześniu 59.  A październik przyniósł bardzo miłą niespodziankę. Liczba bezrobotnych spadła w pow. mieleckim aż o 161 osób. Listopad tę dobrą tendencje podtrzymał, liczba bezrobotnych spadła o kolejne 127 osób. Tak samo stało się w grudniu, gdy nastąpił spadek bezrobotnych o kolejne 27 osób.

I choć grudniowe spadki bezrobotnych są już tylko nieznaczne to i tak pow. mielecki jest pod tym względem w czołówce woj. podkarpackiego. Drugim powiatem obok mieleckiego, w którym w grudniu spadło bezrobocie był pow. sanocki ze spadkiem o 32 osoby.

W pozostałych podkarpackich powiatach bezrobocie rosło, w tym najwięcej w pow. przeworskim o 179 osób, lubaczowskim – 160 osób, leżajskim – 130 osób i łańcuckim – 128 osób.

W ciągu ostatniego roku w pow. mieleckim przybyło 835 bezrobotnych

Patrząc na cały rok 2020, to w porównaniu do grudnia 2019 roku w pow. mieleckim przybyło  835 bezrobotnych. Był to piąty najgorszy wynik w województwie podkarpackim (zadecydowały o tym pierwsze miesiące pandemii). Gorsze wyniki miały tylko powiaty: jarosławski – roczny przyrost bezrobotnych o 857 osób, dębicki –  o 890 osób, rzeszowski – o 980 osób i miasto Rzeszów – roczny  przyrost bezrobotnych o 1238 osób.

Powiat wciąż ma jednak niską stopę bezrobocia

Jeśli chodzi o stopę bezrobocia w pow. mieleckim to jest ona wciąż bardzo niska i wynosi na koniec grudnia 2020 roku 5,5 proc.  Niższą stopę bezrobocia w województwie podkarpackim posiada tylko miasto Krosno – 3,2 proc.

Z kolei na drugim biegunie z największą stopą bezrobocia są powiaty niżański i leski – po 16,7 proc. oraz brzozowski  - 15,8 proc.

Żeby jeszcze bardziej zobrazować jak niska jest stopa bezrobocia w pow. mieleckim (5,5 proc.) to powiedzmy, że średnia stopa bezrobocia dla całej Polski to 6,2 proc., a dla całego województwa podkarpackiego 9,1 proc.

Z kolei patrząc na całe woj. podkarpackie to sytuacja z bezrobociem jest nie najlepsza, a te 9,1 proc. bezrobocia  sytuuje go na przedostatnim miejscu w Polsce. Za nami jest tylko woj. warmińsko - mazurskie ze stopą bezrobocia 10,1 proc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy