reklama

Pomnik żołnierzy niezłomnych w Mielcu - odsłonięty! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW sobotę (3 września) w Mielcu odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Będzie to największy monument w Polsce poświęcony bohaterom.
reklama

W uroczystości udział wzięli weterani walk o niepodległość RP, osoby represjonowane, z powodów politycznych, działacze opozycji antykomunistycznej. Był przedstawiciel Prezydenta RP - gen. dyw. rez. Andrzej Reudowicz, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Dr hab. Piotr Gliński, Wicemarszałek Sejmu RP – Ryszard Terlecki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Mszy św. przewodniczył będzie JE BP Andrzej Jeż, Ordynariusz Tarnowski. 

reklama

Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu prowadził zbiórkę publiczną oraz otrzymała wsparcie na budowę pomnika oraz wśród szeregu instytucji, firm, spółek. W sumie na budowę złożyło się ponad 2 tysiące osób. Zbiórka stanowi 65 procent wartości całego monumentu. Pozostałe 35 procent to granty, donacje od firm i instytucji, które zdecydowały się wesprzeć inicjatywę. W sumie cała inicjatywa pochłonęła około milion złotych. Samorząd Województwa Podkarpackiego z dumą włączył się w inicjatywę wspierając finansowo i organizacyjnie uroczystości związane z odsłonięciem pomnika .

reklama

Inicjatywa służy przywróceniu godnej pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego i jest hołdem złożonym tym, którzy w czasach reżimu totalitarnego podjęli walkę o wolną i suwerenną Polskę. Dopiero po wielu latach, które minęły od tamtych wydarzeń, odnajdujemy anonimowe miejsca pochówków Żołnierzy Niezłomnych, doły hańby, w których odkrywamy drogie nam Ich szczątki.

Pomnik tworzą trzy elementy stanowiące całość, z których część główna wykonana w brązie, przedstawia postaci Żołnierzy Niezłomnych. Z prawej strony kompozycji dostrzec można sylwetki Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Wojciecha Lisa „Mściciela”, Aleksandra Rusina „Rusala”. Po drugiej stronie przedstawiona jest grupa osób, w której rozpoznajemy bohaterów narodowych, m.in. : Witolda Pileckiego ‘Witolda”, Waleriana Tumanowicza, Janinę Przysiężniak „Jagę”, Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Prowadzi ich Leon Wanatowicz „Boruta”.

reklama

Górujący nad nimi orzeł – symbol Państwa, otacza postaci swoimi skrzydłami pełnymi ekspresji i dynamizmu. Zamierzonym efektem jest oderwana część prawego skrzydła - ta forma przestrzenna przedstawia dramat naszego społeczeństwa – dekapitację elity polskiego państwa dokonaną w latach II wojny światowej i czasach powojennych.

W centralnym punkcie monumentu, znajduje się ryngraf z Matką Boską, towarzyszącą aż do śmierci Niezłomnym. Rozpiętość rzeźby z brązu wynosi ok. 3,5 metra, przybierając formę orła konstytucyjnego z zamkniętą koroną, zwieńczoną krzyżem.

Całość założenia uzupełniają trzy reliefy odlane z brązu, przedstawiające logotypy trzech największych organizacji niepodległościowych II konspiracji: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

Inicjatorem powstania pomnika było Stowarzyszenie Prawda i Pamięć oraz Stowarzyszenie Społeczno Edukacyjnego „Orzeł Bialy Strzelec”, a głównym motorem napędowym działań był Romuald Rzeszutek, człowiek niezwykle zaangażowany w Mielcu w kwestie propagowania najnowszej historii Polski, w a szczególnie pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Pomagali mu w tej drodze od samego początku Andrzej Zemmel, Bogusław Pląder i Marek Zalotyński. Przewodniczącym Komitetu budowy pomnika był Tadeusz Płużański.

Twórcą projektu i matryc do odlewu figur był artysta Józef Opala. Przez jego twórczość przemawia historia, tradycja i świadomość narodu, z którego się wywodzi. W formie plastycznej prezentuje problematykę miejscową, a zarazem ogólnoludzką, uniwersalną. 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama