Reklama

Podinspektor Jacek Juwa oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu odznaczeni przez Ewę Leniart

Opublikowano: wt, 12 kwi 2022 09:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie odbyły się uroczystości poświęcone pamięci policjantów pomordowanych na Wschodzie w czasie II wojny światowej. Ważnym punktem uroczystości było wyróżnienie osób, które wspierają działania na rzecz upowszechniania wiedzy na temat dziejów Policji.

Medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”

Podczas wydarzenia zostały wręczone Medale „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”, nadane nadawane przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego za zasługi dla idei pamięci narodowej, m.in. osobom wykazującym się szczególną troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci. Wniosek o odznaczenia złożyło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła wyróżnienia  podinspektorowi Jackowi Juwie, zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie oraz dr. Jerzemu Skrzypczakowi, dyrektora Muzeum Regionalnego w Mielcu. Obaj odznaczeni, na przestrzeni kilku lat, przyczynili się do powstania szeregu upamiętnień policyjnych, w tym:

  • odsłonięcia w 2020 r. tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z powiatem mieleckim, zamordowanych przez sowietów w latach 1939-1940 w Kalininie i innych miejscach na wschodzie,
  • odnalezienia grobu pierwszego komendanta Policji Państwowej w Mielcu,
  • utrwalenia pamięci o funkcjonariuszach formacji policyjnych w książkach autorstwa J. Skrzypczaka pt. Nierozstrzelana pamięć. Mielecki słownik katyński oraz Policja w Mielcu 1919-2019.
Dr Skrzypczak jest także organizatorem kilku konferencji.

Statuetka "Sierżant Michał"

Ponadto Insp. Dariusz Matusiak Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, podczas uroczystości, trzem osobom wręczył statuetki pod nazwą. „Sierżant Michał”. To wyjątkowe wyróżnienie trafia do osób oddających szczególne zasługi dla środowiska policyjnego. Wyróżnieni to:

  • Dr Jerzy Skrzypczak - Dyrektora Muzeum Regionalnego w Mielcu, który podejmował wiele inicjatyw, wykazując się szczególnym zaangażowaniem na rzecz utrwalania historii Policji Państwowej i jej funkcjonariuszy, a zwłaszcza pamięci o policjantach pomordowanych na wschodzie w czasie II wojny światowej. Szczególnie cenne dla środowiska rodzin policyjnych były jego książki "Nierozstrzelana pamięć. Mielecki Słownik Katyński", w której przedstawił ponad 30 biogramów zamordowanych przez NKWD funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz "Policja w Mielcu 1919-2019", w której opisał 100 lat istnienia i działalności Policji w Mielcu i powiecie. Zainicjował upamiętnienie funkcjonariuszy zamordowanych przez NKWD, związanych z powiatem mieleckim, czego efektem było odsłonięcie tablicy memorialnej na fasadzie budynku komendy Policji w Mielcu w 2020 r. Odnalazł również miejsce pochówku pierwszego komendanta Policji Państwowej w Mielcu - komisarza Franciszka Szczotkowskiego.
 

  • Franciszek Batory z Kolbuszowej, który jest laureatem honorowej nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. Podczas okupacji, jako harcerz, zajmował się małym sabotażem, a po wojnie w Państwie Podziemnym pełnił funkcję gońca, przebywał także wspólnie z kolbuszowskimi policjantami w więzieniu. Pan Franciszek w 2019 r. w Kolbuszowej uczestniczył w spotkaniu i otwarciu wystawy „Policja w służbie Niepodległej”, gdzie przybliżył historię funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z powiatem kolbuszowskim. Przekazał Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej wartościową kolekcję książek i dokumentów dotyczących historii przedwojennej Policji Państwowej, które należały do jego wuja Stanisława Karkuta przedwojennego funkcjonariusza Policji Państwowej. Jego bezinteresowne zaangażowanie w działania na rzecz upowszechniania historii Policji, przyczyniło się m.in. do pogłębienia wiedzy o przedwojennej Policji Państwowej.
 

  • Dr Piotr Szopa - Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Podejmował wiele inicjatyw, wykazując zaangażowanie na rzecz utrwalania historii Policji Państwowej i Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa oraz formacji bezpieczeństwa Państwa Podziemnego, a zwłaszcza pamięci o policjantach pomordowanych na wschodzie w czasie II wojny światowej. Jest autorem licznych publikacji przybliżających historię formacji policyjnych m.in. "Zbrodnia katyńska 1940. Pamięci mieszkańców powiatu strzyżowskiego zamordowanych przez Sowietów w Katyniu, Charkowie i Twerze (Kalininie)", w której zawarł biogramy policjantów z powiatu strzyżowskiego. W książce "Armia Krajowa w Strzyżowskiem", przedstawił zaangażowanie policjantów posterunku w Strzyżowie - żołnierzy Państwa Podziemnego w działalność wywiadowczą i kontrwywiadowczą. W książce "W imieniu Rzeczypospolitej. Wymiar sprawiedliwości Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Podokręgu AK Rzeszów", ukazał konspiracyjny udział policjantów w prowadzeniu czynności dochodzeniowo-śledczych w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, w warunkach okupacji hitlerowskiej. Jest współredaktorem oraz autorem rozdziałów publikacji "W służbie państwu i społeczeństwu. Z dziejów formacji policyjnych na podkarpaciu (1919-2019)". Brał udział w wielu przedsięwzięciach Policji na Podkarpaciu, w charakterze prelegenta. Był także inicjatorem i współorganizatorem (z Komendą Powiatową Policji w Strzyżowie) rajdu rowerowego im. Zygmunta Andresa, ps. „Krogulec” - funkcjonariusza Policji Państwowej w Strzyżowie, żołnierza Armii Krajowej, sybiraka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy