Reklama

Po wielu miesiącach mielecki szpital ma dyrektora [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgodnie z naszymi przewidywaniami nowym dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Mielcu został Jarosław Kolendo - były prezes największej przychodni w Tarnowie. Jest znanym w tamtym środowisku chirurgiem ortopedą. Jarosław Kolendo przejął placówkę po siedmiu miesiącach od odwołania ze stanowiska Zbigniewa Torbusa, po tym jak zapomniał złożyć oświadczenie majątkowe, a który jednak cały czas realnie sprawował władze w szpitalu jako pełniący obowiązki dyrektora. Nowego gospodarza placówki przedstawił dzisiaj (w środę 7 lipca) starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Po nieudanych próbach wyboru dyrektora mieleckiego szpitala w ogłoszonych konkursach Zarząd Powiatu Mieleckiego miał wolną rękę w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Jak mówił na ostatniej sesji powiatowej (21 czerwca) starosta Stanisław Lonczak, 23 czerwca zebrała się komisja konkursowa, która pozytywnie zaopiniowała nowego kandydata.

Ostatecznego wyboru dokonał zarząd powiatu, który wziął pełną odpowiedzialność za podjętą decyzję. Jarosław Kolendo objął swoją funkcję od 7 lipca. Decyzją Zarządu Powiatu Mieleckiego funkcję tę powierzono mu na sześć lat. Dotychczas pełniącym obowiązki dyrektora mieleckiego szpitala był Zbigniew Torbus, który zastąpił na tym stanowisku z kolei Józefa Więcława. 

Czas pokaże, na jak długo Jarosław Kolendo zagości w mieleckim szpitalu. Jak pokazała dotychczasowa najnowsza historia, stwierdzenie o "gorącym fotelu" w mieleckiej lecznicy nie jest pustym sloganem.

Jarosław Kolendo przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję Prezesa Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. w Tarnowie. Wcześniej współpracował z licznymi poradniami specjalistycznymi oraz szpitalami w Tarnowie, Lublinie czy Bochni – jako specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. To właśnie jego wieloletnia praktyka lekarska zaważyła na powierzeniu mu stanowiska dyrektora mieleckiej lecznicy.

- Wybrany przez nas dyrektor, jako lekarz, doskonale rozumie, jak ważna jest wysoka jakość obsługi pacjenta – będąca dziś jednym z priorytetów Zarządu Powiatu. Te priorytety, podczas naszych rozmów, zostały wielokrotnie wyartykułowane. Dziś najważniejsze jest, by szpital był lepiej odbierany przez leczących się tu pacjentów; by oferowana im opieka była na jak najwyższym poziomie. Zależy nam na usprawnieniu przepływu pacjentów pomiędzy SOR-em a oddziałami, tak, by każdy potrzebujący pomocy, uzyskał ją szybko, sprawnie i skutecznie – podkreślał starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Przed nowym dyrektorem postawione zostaną też jednak inne istotne działania – jak choćby te związane z dbałością o finanse lecznicy. - Zadaniem dyrektora będzie zwrócenie uwagi na środki, które dotychczas „uciekały” mieleckiemu szpitalowi. Być może uda się wprowadzić lub przywrócić do mieleckiego szpitala świadczenia medyczne, które pozwolą poprawić jego kondycję finansową, co – w dalszej perspektywie – przełoży się choćby na doposażenie tej placówki w niezbędny sprzęt czy dalsze poszerzanie oferty świadczonych usług – podkreślał starosta.

- Jestem lekarzem, więc wszystko to, co powiedział starosta, jest mi bliskie. Najważniejsze jest dobro pacjenta i kształtowanie jakości usług medycznych - zaznaczył dyrektor Jarosław Kolendo, przedstawiając się dziennikarzom. – Oczywiście, bez pieniędzy nie da się leczyć pacjentów w sposób nowoczesny i kompleksowy, dlatego ważna będzie dla mnie również dbałość o finanse szpitala. Nie będzie to droga łatwa ani szybka. Już od pierwszego dnia ruszam jednak do pracy, starając się wypełnić powierzone mi zadania najlepiej, jak to możliwe – zadeklarował.

Jarosław Kolendo

Konferencja prasowa starosty mieleckiego Stanisława Lonczaka i nowego dyrektora szpitala Jarosława Kolendo

Dlaczego tak długo czekaliśmy na dyrektora?

 

Po dyplomatycznej rezygnacji w marcu 2020 roku dyrektora Józefa Więcława Zarząd Powiatu Mieleckiego powierzył funkcję pełniącego obowiązki dyrektora szpitala Zbigniewowi Torbusowi. Torbus pracował już w szpitalu w Mielcu w okresie sierpień 2015 – maj 2016, pełniąc funkcję zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych. Wrócił w lutym 2020 roku z zadaniem opracowania szczegółowego programu naprawczego szpitala. Program przygotował. Został on przyjęty przez radę i zarząd powiatu.

 

Po 2 miesiącach odwołany

 

Kiedy ogłoszono kolejny konkurs na dyrektora szpitala, murowanym kandydatem do jego wygrania był Zbigniew Torbus.Tak też się stało. Niespodziewanie jednak po 2 miesiącach pełnienia funkcji dyrektora, 7 grudnia  2020 roku został odwołany.

Co było powodem? Trudno to zrozumieć, ale Zbigniew Torbus, który na różnych dyrektorskich stanowiskach bywał wielokrotnie i miał do pomocy prawników i kadrowych zapomniał złożyć w wymaganym terminie oświadczenie majątkowe. A tu prawo jest nieubłagane. Kto nie złoży w wymaganym terminie oświadczenia majątkowego traci stanowisko.

Dyrektorskiego spektaklu ciąg dalszy

 

7 grudnia 2020 roku Zarząd Powiatu Mieleckiego odwołał dyrektora Zbigniewa Torbusa, bo w zaistniałej sytuacji nie miał innego wyjścia. Ale już następnego dnia czyli 8 grudnia 2020 roku powierzył mu pełnienie obowiązków dyrektora szpitala. I znów zgodnie z prawem, na okres do dnia wyłonienia w konkursie nowego dyrektora, ale nie dłużej niż na okres 6 miesięcy.

Dyrektor Zbigniew Torbus poniósł niby karę w postaci odwołania z pełnionej funkcji, ale de facto nadal ją pełnił. I znów ten stan mógł trwać jednak tylko 6 miesięcy. Nie czekając aż tak długo Zarząd Powiatu Mieleckiego uruchomił na nowo wszystkie procedury, powołał odpowiednią komisję i 9 lutego tego roku ogłosił kolejny konkurs na dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. I znów murowanym kandydatem do wygrania był Zbigniew Torbus. Ale o dziwo nie wygrał.

Nowy dyrektor mieleckiego szpitala

Był tylko jeden

 

Co znów się stało? Zgodnie z przepisami żeby konkurs na dyrektora szpitala można przeprowadzić i wyłonić jego zwycięzcę musi się zgłosić co najmniej dwóch kandydatów. A zgłosił się tylko Zbigniew Torbus i konkurs musiał zostać unieważniony.

 

Następna próba

 

W kolejnym podejściu każdy miał nadzieję na poznanie nowego dyrektora mieleckiego szpitala, tym bardziej, że było 3 kandydatów. Jednak komisja oceniająca kandydatów na dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, która zebrała się 18 maja 2021 r. nie dokonała wyboru kandydata na dyrektora. 

Choć do konkursu przystąpiło trzech kandydatów. Według opinii komisji konkursowej żaden z nich nie spełnił podstawowego oczekiwania samorządu powiatu tj. przedstawienia działań zmierzających do szybkiej i radykalnej poprawy jakości obsługi pacjentów, tak, aby każdy korzystający z usług szpitala został obsłużony szybko, sprawnie i z należytą troską.

Jak tłumaczył starosta mielecki Stanisław Lonczak, żaden z trójki kandydatów nie przedstawił komisji planu, który jej zdaniem spełniłby oczekiawania Zarządu wobec prowadzenia szpitala. Kolejny konkurs nie wyłonił więc dyrektora.

Po dwóch z rzędu nieudanych próbach wyboru dyrektora, zarząd powiatu mógł na własną rękę szukać osobę do objęcia tak ważnego stanowiska. I znalazł. Tą osobą jest Jarosław Kolendo. Po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji konkursowej i zatwierdzeniu przez władze starostwa, 7 lipca został przedstawiony jako nowy dyrektor mieleckiego szpitala.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy