Reklama

Owoce w sklepach droższe niż na targowisku. Ceny jabłek oszalały

Opublikowano:
Autor:

Owoce w sklepach droższe niż na targowisku. Ceny jabłek oszalały - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sklepach i targowiskach ceny owoców wciąż wysokie. Szczególnie jabłek, które biją w tym roku wszelkie rekordy. Był moment kiedy ceny większości odmian jabłek wzrosły nawet czterokrotnie, a owoce te mogą być w tym roku odpowiednikiem pietruszki, która biła swoje historyczne rekordy cenowe przed rokiem.

Byłem w miniony czwartek  (20 sierpnia) na targowisku przy ul. Wolności w Mielcu. Jabłka są drogie, choć pojawiły się już  w dość dużej ilości odmiany wczesne, które sprawiły, że ich  ceny trochę spadły. Kilogram  arszana i antoniówki kosztuje 5 zł, pirosa i juli 4 zł, a łelsy – 3 zł za kilogram. Gruszka klopsa jest po 5 zł za kilogram. Z innych owoców za śliwkę trzeba dać 3-4 zł za kilogram, brzoskwinię 4-5 zł za kilogram.

Ceny w  mieleckich sklepach, jak choćby w pobliskiej „Biedronce” są jeszcze wyższe. Kilogram polskich jabłek odmiany piros czy  jonagold kosztuje 5,49 zł za kilogram, brzoskwini 7,99 zł za kilogram, gruszek, choć nie polskich tylko z Republiki Południowej Afryki 9,90 zł za kilogram.

Zarabiają przede wszystkim pośrednicy

Jabłka są drogie nie tylko na targowiskach i w sklepach, co mocno zaskakuje konsumentów, ale również na rynkach hurtowych.  Na przykład kilogram jabłek jonagold na popularnym rynku w Broniszach kosztował w lipcu  tego roku  średnio 6 zł, a rok wcześniej 1,33 zł.

W ten sposób w tym roku jabłka stały się najdroższym owocem stając się odpowiednikiem pietruszki, która biła swoje historyczne rekordy cenowe przed rokiem.

Tak wysokie ceny jabłek nie oznaczają  jednak wysokich zarobków dla sadowników.  Jabłka od sadowników kupują bowiem najczęściej pośrednicy, którzy następnie sprzedają je sieciom handlowym.  Jak wynika z badań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  zysk pośredników oscyluje  między 10 a 77 proc., sklepy otrzymuje od 9 do 27 proc., a sadownik  zarabia zaledwie 14 proc. końcowej ceny jabłek. Zakładając, że kilogram owoców kosztuje 4  zł oznacza to, że rolnik zarobił zaledwie 56 groszy, mimo ponoszonego ryzyka i ogromnych nakładów pracy.

Jabłek produkujemy  najwięcej w Europie

Polska jest największym w Unii Europejskiej i trzecim w świecie (po Chinach i USA) producentem jabłek. Jabłka  stanowią też największą bo wynoszącą ¾ grupę  naszych upraw sadowniczych. W rekordowym 2018 roku zebraliśmy w naszych sadach 3,7 mln ton jabłek. W 2019 zbiory było o ok. 23 proc. niższe i wyniosły 3,0 mln ton.

 Z innych upraw owoców i warzyw pierwsze miejsce w Unii Europejskiej  zajmujemy w  produkcji porzeczek, wiśni, kapusty.

Wielu zadaje sobie  też pytanie. Jeśli Polska jest największym w Europie i trzecim na świecie producentem jabłek to dlaczego owoce te są tak horrendalnie drogie?

Przyczyn jest kilka. Pierwsza to  niska dostępność jabłek ze zbiorów ubiegłorocznych., które było o jedną czwartą niższe niż w rekordowym 2018 roku.  Druga to  epidemia koronawirusa, która sprawiła, że wzrósł popyt na polskie jabłka, co spowodowało szybsze wyczerpanie się zapasów. Naszym największym konkurentem w  Europie są Włosi, u których koronawirus miał o wiele ostrzejszy przebieg niż u nas i od których odwróciło się wielu klientów zamawiając jabłka z Polski. Trzecia to relatywnie mała podaż jabłek ze zbiorów tegorocznych, w tym szczególnie odmian wczesnych.

W tej chwili wydaje się, że doszliśmy już do ściany, a ceny powinny zacząć spadać.  Szczególnie, że już wkrótce rozpoczną się zbiory jabłek odmian późniejszych.  

Ceny owoców wzrosły w lipcu o 24,1 proc.

Według Głównego Urzędu Statystycznego ceny żywności  wzrosły w lipcu o 4,1 proc. w porównaniu do lipca ubiegłego roku. Drożały zwłaszcza owoce, których wzrost wynosił aż 24,1  proc. poza tym pieczywo (wzrost o 9 proc.), wędliny (o 8,9 proc.), mleko (o 8 proc.). Jeśli chodzi o produkty nie żywnościowe to mocno zdrożała energia (o 11,7 proc. rok do roku), a przede wszystkim śmieci (o 52,5 proc.).


CZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE