reklama
reklama

„Nie pozwólmy, by zawiodło ich własne państwo”. Apel prezydenta o wsparcie dla PZL Mielec

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Mielec

„Nie pozwólmy, by zawiodło ich własne państwo”. Apel prezydenta o wsparcie dla PZL Mielec - Zdjęcie główne

Prezydent Swół pisze do Sejmu i rządu. | foto Miasto Mielec

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW związku z decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej o unieważnieniu przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, Prezydent Mielca Radosław Swół wystosował list otwarty do wszystkich parlamentarzystów z Podkarpacia. W piśmie apeluje o ponadpartyjne porozumienie i wspólne działania na rzecz obrony mieleckich zakładów lotniczych oraz miejsc pracy, których przyszłość w związku z decyzją MON może być zagrożona.
reklama

List został wysłany do posłów i senatorów reprezentujących województwo podkarpackie, ale – jak zapowiada prezydent – trafi także do Prezydenta RP, Premiera oraz Ministra Obrony Narodowej.

reklama

W dokumencie Prezydent Swół przywołuje nie tylko najnowszą decyzję MON, ale także szereg działań podejmowanych na rzecz wsparcia Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, które od dziesięcioleci stanowią filar lokalnej gospodarki i tożsamości miasta. 

Co istotne, apel skierowany został do przedstawicieli wszystkich opcji politycznych. Prezydent podkreśla, że sprawa PZL Mielec wymaga zjednoczenia ponad podziałami. – „W związku z powyższym apeluję do Państwa, jako przedstawicieli Ziemi Podkarpackiej w naszym parlamencie o podjęcie wspólnych działań i zdecydowane zaangażowanie się w obronę naszych lokalnych i polskich interesów. Wierzę, że pomimo różnic politycznych, łączy nas odpowiedzialność za dobro regionu, jego mieszkańców oraz przyszłość strategicznych miejsc pracy”.

W liście nie zabrakło również odniesienia do tysięcy miejsc pracy, jakie są związane z funkcjonowaniem mieleckich zakładów – zarówno bezpośrednio w PZL, jak i w licznych firmach współpracujących. – „Nie pozwólmy, by zawiódł ich nie rynek, nie światowy kontrahent – lecz ich własne państwo” – apeluje prezydent.

Na zakończenie listu Radosław Swół zadeklarował pełną otwartość na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą zaangażować się w obronę zakładów i przyszłości Mielca: – „Jednocześnie wyrażam pełną gotowość do współdziałania na rzecz ochrony potencjału produkcyjnego naszego regionu w każdej zaproponowanej przez Państwa formie” – czytamy w dokumencie.

reklama

List Prezydenta Mielca to wyraźny sygnał, że sprawa przyszłości Polskich Zakładów Lotniczych nie jest tylko kwestią gospodarczą, ale także społeczną. W obliczu decyzji, która może wpłynąć na setki rodzin, lokalny samorząd staje w obronie jednego z najważniejszych pracodawców regionu. 

 

 

LIST OTWARTY Prezydenta Miasta Mielca w sprawie unieważnienia przetargu na śmigłowce Black Hawk

Zwracam się do Państwa nie tylko jako Prezydent Miasta Mielca, ale również jako reprezentant jego mieszkańców, powiatu i województwa, dla których przemysł lotniczy stanowi fundament lokalnej tożsamości, dumy, a także codziennego bytu.
Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy informację o unieważnieniu przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, w którym rozpatrywano m.in. mieleckie Black Hawki – produkt powstający w zakładach PZL Mielec, które od dekad są sercem naszego miasta oraz symbolem jego bogatego lotniczego dziedzictwa."
Decyzja ta niesie ze sobą realne ryzyko osłabienia stabilności zakładu pracy oraz gospodarczego bezpieczeństwa tysięcy rodzin zatrudnionych zarówno bezpośrednio w zakładzie, jak i w przedsiębiorstwach wchodzących w skład złożonego łańcucha dostaw.
PZL Mielec to nie tylko historyczna baza produkcji polskiego lotnictwa — to dziś nowoczesny zakład działający w globalnym łańcuchu wartości firmy Lockheed Martin.

Produkcja Black Hawków w Mielcu to dowód wysokich kompetencji technologicznych, które służą bezpieczeństwu Polski, regionu Podkarpacia i sojusznikom NATO. Kwestia bezpieczeństwa państwa, stabilności regionu, ale także kwestia wiarygodności państwa polskiego jako partnera powinna być naszą wspólną troską — bezsporną i wolną od politycznych podziałów. Tymczasem unieważnienie wspomnianego postępowania godzi we wszystkie to obszary.
Mielec to miejsce, gdzie powstają technologie lotnicze o światowej renomie, a śmigłowiec to nie tylko maszyna — to integralna część tożsamości lokalnej społeczności. Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu pracowników PZL Mielec, ich doświadczeniu oraz pasji, powstają produkty o niezawodności i jakości docenianej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

reklama

Utrzymanie i rozwój mocy produkcyjnych przedsiębiorstw przemysłu obronnego, a takim jest bez wątpienia PZL Mielec, powinno być w obecej sytuacji priorytetem. To również, a może przede  wszystkim, rozwój kompetencji pracownikóww tak wrażliwym obszarze, w tak szczególnym charakterze i w tk wymagającej oraz niezwykle wymagjącej branży.
Dodatkowy niepokój może budzić fakt, że ta nagła i zaskakująca decyzja dotyka budowanych od lat przez załogę PZL Mielec relacji z naszym kluczowym sojusznikiem — Stanami Zjednoczonymi, które były, są i będą gwarantem naszego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo naszego kraju.

Słowa te znajdują potwierdzenie także w wypowiedziach Prezesa PZL Mielec, pana Janusza Zakręckiego, który podkreśla znaczenie produkcji Black Hawków dla regionu oraz konieczność kontynuacji zamówień na śmigłowce, aby utrzymać i rozwijać potencjał zakładu oraz całego przemysłu lotniczego w Polsce. W opublikowanym na portalu Defence24 wywiadzie Prezes PZL Mielec, Pan Janusz Zakręcki, w jasny i rzeczowy sposób odniósł się do zarzutów związanych z anulowaniem przetargu na śmigłowce Black Hawk. Podkreślił on strategiczne znaczenie tego kontraktu dla utrzymania ciągłości produkcji, stabilności zatrudnienia oraz dalszego rozwoju kompetencji załogi. To stanowisko jednoznacznie wskazuje na potrzebę wsparcia i kontynuacji zamówień, które są niezbędne do zabezpieczenia przyszłości zakładu oraz całego przemysłu obronnego regionu i Polski. Warto, aby głos ten doświadczeniem i wiedzą ekspercką Prezesa Zakręckiego w procesie decyzyjnym na najwyższych szczeblach. poparty został wzięty pod uwagę W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, liczne samorządy, instytucje czy organizacje podjęły uchwały z apelem o podjęcie działań na rzecz stabilizacji i wsparcia przemysłu lotniczego w naszym regionie wzywając do wspólnego, ponadpartyjnego działania, które pozwoli zabezpieczyć miejsca pracy i przyszłość przemysłu, strategicznego dla całego kraju. 

reklama

 
 
 
 
 
Wysłano
 
 
 
 
 
 
 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo