Reklama

Na Facebooku trzeba być!

Opublikowano:
Autor:

Na Facebooku trzeba być! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kto by pomyślał, że będziemy żyć w czasach, w których komunikacja całkowicie przeniesie się do Internetu. Większość z nas ma swoje prywatne konta na portalach społecznościowych i statystycznie spędzamy tam kilka godzin na dobę. Jak z rzeczywistością wirtualną radzą sobie lokalni samorządowcy?

Facebook to amerykański portal, który wymyślił Mark Zuckerberg. Struktura portalu tak bardzo spodobała się użytkownikom Internetu, że w ciągu kilku lat swoje konta na Facebooku założyli nie tylko Amerykanie, ale także mieszkańcy całego świata. Firma stała się globalną potęgą. Portal rozwinął swoje możliwości. Od jakiegoś czasu firmy, organizacje czy osoby publicznie zakładają tam swoje profile tak, aby opowiadać o tym, co robią na co dzień. W naszym mieleckim światku znanych jest kilka takich stron. Swój fanpage prowadzą Daniel Kozdęba - prezydent Mielca, Zbigniew Tymuła - starosta  mielecki, Michał Deptuła - radny powiatu mieleckiego, a także Jan Tarapata - radny sejmiku województwa. Samorządowcy wiedzą, że właśnie portale społecznościowe mogą  zbliżyć ich do mieszkańców. A i my lubimy wiedzieć, co robią osoby, które są "na świeczniku". 

Kozdęba liderem
Stronę na Facebooku prezydenta Daniela Kozdeby obserwuje już ponad 5000 osób. Warto zaznaczyć, że ten portal był bardzo ważny dla Kozdęby już w trakcie wyborów samorządowych. Ta działalność została znacznie poszerzona już po objęciu funkcji prezydenta. Na stronie  zaczęto publikować cyklicznie zdjęcia z różnych wydarzeń, w których uczestniczył prezydent Mielca. Co ciekawe, te zdjęcia cieszyły się dużą popularnością. Kozdęba  na bieżąco publikuje przedruki z lokalnych mediów. Ale wie też bardzo dobrze, że odbiorca internetu woli przekaz wideo albo fotografie. Może właśnie dlatego już od ponad 2 lat na Facebooku Kozdęby pojawiają się krótkie materiały filmowe. To profesjonalne filmiki. Widać, że prezydent przy tworzeniu tego typu materiału korzysta ze współpracy z profesjonalną agencją filmową. Ostatnio w krótkich wystąpieniach zaprasza na ważne wydarzenia w mieście. Te filmiki cieszą się ogromną popularnością. W taki sposób  buduje wokół siebie społeczność i widać, że robi to świadomie.

Tymuła na drugiem miejscu
Strona starosty mieleckiego obserwowana jest przez ponad 2000 osób. Znajdziemy tam głównie przedruki z lokalnej pracy, która relacjonuje działalność Zbigniewa Tymuły. Administrator strony nie publikuje tak dużo informacji, jak chociażby  Daniel Kozdęba. Tych postów jest około 2-3 na miesiąc. Jak wiemy, w rzeczywistości wirtualnej to stanowczo za mało. Reguła mówi o publikowaniu minimum jednej informacji na  dobę. Może właśnie dlatego  Tymuła ma mniej "lajków" niż  Kozdęba. Jest jednak coś, co wyróżnia tę stronę i trzeba o tym powiedzieć: starosta chętnie  uaktywnia się  i dyskutuje z  osobami, które komentują poruszane przez niego tematy.
 
Michał Deptuła - czyli budowanie potencjału
Młody radny powiatowy Michał Deptuła buduje swoje komunikaty w internecie w oparciu o jasną strategię. Po pierwsze jest to informowanie o tym, co dzieje się w regionie, w którym  działa jako samorządowiec. Po drugie to budowanie swojej pozycji jako polityka Polskiego Stronnictwa Ludowego. Deptuła na bieżąco komentuje to, co dzieje się w podkarpackiej polityce. Jasno i stanowczo przedstawia swoje poglądy.  Od czasu do czasu prezentuje ważne informacje za pomocą infografik.   Oficjalny profil Michała Deptuły obserwuje ponad 500  osób.
 
Jan Tarapata - strona jest, ale tylko jest...
Polityk i radny sejmiku wojewódzkiego Jan Tarapata  nie inwestuje w swój wizerunek w sieci. Swoją stronę na Facebooku owszem ma, ale praktycznie nie publikuje tam nic. Ostatnio uaktywnił się w trakcie świąt, składając życzenia i informując o finalizacji przetargu na budowę mostu na Wisłoce. Ten filmik zobaczyło ponad tysiąc osób i warto kontynuować taką działalność. Niestety, Tarapata nie dba o swój fanpage. Przedostatni wpis pochodzi z 30 sierpnia 2016 roku. Do tej pory na fanpage`u znajdują się głównie życzenia świąteczne, a także materiały promocyjne. To stanowczo za mało, żeby budować społeczność i komunikować się z nią.

  • Fanpage prezydenta Mielca jest niezwykle popularny. Na stronie prezentowane są unikalne materiały i widać, że pracuje nad nią szereg specjalistów.
  • Zbigniew Tymuła na swoim fanpage`u prezentuje głównie to, co robi, sprawując funkcję starosty powiatu. Na stronie znajdziecie odniesienia do publikacji medialnych, które tworzą lokalne media.
  • Radny Michał Deptuła wie, że trzeba istnieć także w internecie. Młody radny prowadzi swoją stronę, prezentując szeroki zakres swojej działalności, także tej politycznej.
  • W przestrzeni Facebooka znajdziemy także publikacje dotyczące działalności radnego sejmiku województwa Jana Tarapaty. Niestety, strona jest zaniedbana.
  • Władysław Ortyl jeszcze nie uruchomił swojego fanpage`a na Facebooku. Ma bardzo dobry zespół prasowy, który dba o jego wizerunek medialny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE