Reklama

Mieszkańcy chcą dyskutować o parku leśnym! W tle awantura o 80 brakujących drzew [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy chcą dyskutować o parku leśnym! W tle awantura o 80 brakujących drzew [VIDEO]  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na specjalnym spotkaniu w urzędzie miasta Mielca omawiane były kwestie planowanej wycinki drzew w parku przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Przy okazji lokalni ekolodzy sprawdzili , jak w Urzędzie Miasta podchodzi się do nadzoru i jak wygląda realizacja pierwszej części “rewitalizacji” miejskiej zieleni na Smoczce. Okazało się, że zgodnie z dokumentami projektowymi brakuje na Smoczce ok 80 drzew! Prezydent Jacek Wiśniewski wezwał do siebie pracowników wydziału zieleni miejskiej.Sprawa ma być wyjaśniania i do tego czasu nie ruszy rewitalizacja drugiego parku przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Magistrat realizuje projekt w ramach którego dużą rewitalizację przeszedł teren byłego wysypiska śmieci na Smoczce, a w 2020 roku roboty przeniosą się do parku leśnego w bliskiej odległości od ul. Kazimierza Wielkiego. Prace wymagają wycięcia dużej ilości drzew - o czym chca rozmawiać mieszkańcy. 

prezentacja urzędników, dendrologa i lesnika

Prezentacja nowych nasadzeń drzew, a tych, docelowo w parku przy Kazimierza Wielkiego ma być około 500 szt, co w rezultacie ma zmienić charakter parku oraz zrekompensować wycinkę 1200 innych, dojrzałych drzew.  Na projekt poprawy jakości środowiska miejskiego składa się etap prac w postaci trwajacej przebudowy / rewitalizacji terenów obok starego, zrekultywowanego niegdyś wysypiska śmieci na Smoczce; oraz planowany na przyszły rok, etap II w parku przy Kazimierza Wielkiego. Tę część rewitalizacji niektórzy z mieszkańców oceniają dość negatywnie, a to nastawienie zmienić miało spotkanie w urzędzie miasta. Ponieważ wycinka drzew wzbudza spore kontrowersje (m.in. w radzie osiedla Kazimierza Wielkiego) urząd miasta oprócz mieszkańców na spotkanie zaprosił specjalistę dendrologa oraz leśnika, by rozwiać wątpliwości związane z rewitalizacją.

Rewitalizacja zarówno terenów przy ulicy Kahla (osiedle Smoczka) jak i parku Kazimierza Wielkiego (ul. Parkowa -  ul. Kazimierza Wielkieg, ul. Wolności)  jest realizowana w ramach projektu “Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez rozwój terenów zieleni w Gminie Miejskiej Mielec”. 

 

- W celu sprawdzenia jak wyglądają nowe drzewa w parku przy ulicy Kahla na Smoczce, wybraliśmy się na miejsce aby przyjrzeć się nowym, miejskim drzewkom i porównać stan z tym, co można znaleźć w dokumentacji rewitalizacyjnych posunięć magistratu. Plany zagospodarowania terenu pobraliśmy ze stron urzędu miasta - dokumentacja przetargowa dostępna jest tutaj. Jak potwierdzili na spotkaniu w urzędzie miasta przedstawiciele magistratu: “Inwestycja została odebrana”. Niestety, stan, który można zaobserwować na miejscu jest dowodem na to, z jaką niedbałością realizowane były nowe nasadzenia, co powoduje nie tylko zdziwienie, ale też rodzi poważne wątpliwości co do standardów wykonania oraz  odbierania miejskich inwestycji. Według pobieżnych zaledwie wyliczeń, tylko na terenie położonym na północ od pagórka byłego wysypiska . “Tylko w tej części parku jest około 80 sztuk drzew mniej niż zakładał to projekt” - relacjonuje Mikołaj Skrzypiec ze Stowarzyszenia "Specjalna Strefa Ekologiczna"


Podczas spotkania w urzędzie miasta na którym poruszano dalsze plany rewitalizacji oraz wycinki drzew i “rozwoju miejskiej zieleni” problem oraz dokumentację z wykonanej obywatelskiej wizji lokalnej przedstawił Mikołaj Skrzypiec (autor wpisu), jego wystąpienie na poniższym nagraniu od 33. minuty: 

pytania mieszkańców i wypowiedź M. Skrzypca

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE