Reklama

Mieleckie obchody Dnia Zwycięstwa w czasie epidemii [FOTO]

Opublikowano: pt, 8 maj 2020 19:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 8 maja, dokładnie 75 lat temu zakończyła się w Europie II wojna światowa. Co roku władze samorządowe wraz z mielczanami czciły tę rocznicę. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa uroczystość ta miała charakter symboliczny.

Dzisiejszą (8 maja) rocznicę wspólnie uczciły władze samorządowe powiatu i miasta. Złożyli oni wiązankę kwiatów przed tablicami upamiętniającymi żołnierzy poległych na wszystkich frontach II wojny światowej znajdującymi się na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu.

Powiat mielecki reprezentował starosta Stanisław Lonczak oraz przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego Marek Paprocki. Władze miasta zaś Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu Bogdan Bieniek oraz dyrektor Wydziału Edukacji UM Mirosław Kapinos. Okolicznościową wiązankę złożyła także delegacja Szkoły Podstawowej Nr 3 w Mielcu z dyrektorem Adamem Jastrząbem na czele.

W dobie panującej pandemii koronawirusa zabrakło uroczystego apelu i występów artystycznych, którymi corocznie uświetniali obchody tego święta uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

Koniec wojny w Europie oznaczał zwycięstwo nad nazizmem, ale okazał się być także dniem klęski narodów wschodniej Europy (w tym Polski), oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.

II wojna światowa pochłonęła ponad 55 mln ofiar – poległych, zamordowanych, zmarłych w wyniku działań wojennych. Całkowite straty w ludziach były ponad pięciokrotnie wyższe niż w I wojnie światowej. Polska w czasie II wojny światowej straciła ponad 6 mln swych obywateli. Straty te (procentowo w stosunku do liczby ludności) były najwyższe na świecie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.