W budynku przy Żeromskiego 13 istniała na początku XX wieku kaflarnia, czyli fabryka pieców kaflowych. W latach 80-tych nastąpił powrót do izb i urzędów skarbowych, a siedzibą Urzędu został ten właśnie budynek.
Jednak, jak dowiedzieliśmy się podczas spotkań mieszkańców z osiedli: Borek Niski, Cyranka, Lotników z prezydentem Jackiem Wiśniewskim, są plany budowania nowej siedziby Urzędu Skarbowego. Mielecka "Skarbówka" planuje budowę nowego biurowca przy ul. Długosza, obok cmentarza parafialnego.
Realizacja inwestycji dotyczącej budowy nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Mielcu przewidziana jest w latach 2024 – 2026 - podaje Lucyna Słowik-Hołowińska, Kierownik Referatu w US w Mielcu. - Budynek ma powstać na terenie Mieleckiego Centrum Administracji, zaplanowanym w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Uzyskanie koncepcji budynku planowane jest w 2024 roku.
Urząd Skarbowy w Mielcu powstał w 1919 r. na podstawie ustawy o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych z 31 VII 1919 r., uchwalonej w celu ujednolicenia systemu podatkowego na ziemiach polskich po odzyskaniu niepodległości. Podlegał Izbie Skarbowej w Krakowie. Funkcjonował do wybuchu wojny w 1939 r. W 1944 r. (lub 1945 r.) wznowiono jego działalność. W 1950 r. izby i urzędy skarbowe zostały zlikwidowane, a ich funkcje przejęły wydziały finansowe prezydiów rad narodowych. W Mielcu był nim Wydział Finansowy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Po reformie podziału administracyjnego państwa i likwidacji powiatów administrację skarbową tworzyły okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej, niezależne od organów administracji terenowej.
Powrót do izb i urzędów skarbowych (w tym w Mielcu) nastąpił 1 I 1983 r. na podstawie ustawy z 29 XII 1982 r. o Urzędzie Ministra Finansów oraz urzędach i izbach skarbowych. Do jego zadań należą: ustalanie i pobór podatków i niepodatkowych należności budżetowych od jednostek gospodarki uspołecznionej, ustalanie i pobór podatków od jednostek gospodarki nieuspołecznionej i osób fizycznych, wykonywanie kontroli podatkowej, prowadzenie dochodzeń w sprawach karno-skarbowych, orzecznictwo UKS i egzekucja administracyjna. Siedzibą Urzędu został budynek przy ul. S. Żeromskiego 13.
W latach 1983-1999 Urząd obejmował swym zasięgiem miasto Mielec oraz gminy: Borowa, Czermin, Mielec, Przecław i Tuszów Narodowy, a ponadto od 1 I 1999 r. miasto i gminę Radomyśl Wielki oraz gminy Padew Narodowa i Wadowice Górne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.