W Państwowej Straży Pożarnej trwa ogólnopolski protest zorganizowany przez NSZZ „Solidarność”. Strażacy domagają się realnych podwyżek wynagrodzeń, podkreślając, że ich postulaty pozostają bez odpowiedzi ze strony rządu. Do akcji dołączyła również mielecka PSP, która wyraziła swoje poparcie, umieszczając flagi akcji protestacyjnej na pojazdach oraz budynku Komendy Powiatowej.
Postulaty strażaków
Pracownicy służb mundurowych podległych MSWiA żądają m.in.:
- 15-procentowego wzrostu uposażeń od 1 stycznia 2025 r.,
- wprowadzenia świadczeń mieszkaniowych na zasadach obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP,
- mechanizmu systematycznych podwyżek w ramach "Programu modernizacji na lata 2026-2029",
- zmiany zasad naliczania emerytur dla funkcjonariuszy przyjętych po 2012 roku,
- wprowadzenia płatnych nadgodzin oraz minimalnych dodatków funkcyjnych.
– Propozycje strony rządowej, czyli 5-procentowe podniesienie uposażeń, to zaledwie regulacja płacowa, która nie nadąża za wzrostem inflacji. Domagamy się realnego wzrostu wynagrodzeń.
- podkreśla Adam Rogoza, przewodniczący Międzyregionalnej Śląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” w portalu gazetaprawna.pl
Braki kadrowe i trudności rekrutacyjne
W PSP coraz wyraźniej widać problemy kadrowe. Jak informuje Rogoza, ze służby odchodzą doświadczeni specjaliści, tacy jak operatorzy ciężkiego sprzętu czy nurkowie, a ich miejsce zajmują głównie pasjonaci wywodzący się z Ochotniczej Straży Pożarnej. Z danych wynika, że w 2023 roku zwolniono 1444 strażaków.– Nie jesteśmy w stanie ich zatrzymać, bo na rynku mogą zarobić dużo więcej. Młodzi ludzie nie garną się do służby, zwłaszcza na stanowiska specjalistyczne – zaznacza przewodniczący.
Mieleccy strażacy w akcji
Do protestu aktywnie włączyła się mielecka Państwowa Straż Pożarna, solidaryzując się z kolegami z całego kraju. Na pojazdach i budynku Komendy Powiatowej PSP w Mielcu zawisły flagi protestacyjne, co ma na celu zwrócenie uwagi na problemy i postulaty funkcjonariuszy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.