Reklama

Mielec przystąpi do programu Dostępność Plus

Opublikowano:
Autor:

Mielec przystąpi do programu Dostępność Plus - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd Mielca chce wziąć udział w programie Dostępność Plus. Dziś pf. prezydenta Fryderyk Kapinos podpisał deklarację partnerstwa w obecności Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adama Hamryszczaka i marszałka Władysława Ortyla.

Podpis pod deklaracją złożył także dyrektor mieleckiego oddziału ARP Krzysztof Ślęzak.

Partnerstwo na rzecz dostępności to zobowiązanie współpracy na rzecz realizacji założeń Programu Dostępność Plus.

Chcemy, aby program był realizowany w szerokim partnerstwie z samorządami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem osób z niepełnosprawnościami oraz seniorami. Stąd właśnie wynika idea wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest Partnerstwo na rzecz dostępności - tłumaczył Adam Hamryszczak.

Województwo Podkarpackie jest jednym z pierwszych sygnatariuszy deklaracji.

To bardzo ważne, że inicjatorem tego programu jest właśnie strona rządowa. Mielec na pewno zyska na tym programie. Osoby niepełnosprawne, starsze, potrzebują pomocy w wielu kwestiach, także w dostępie do mediów czy informacji. Mogę podać przykład, że inwestycja, która będzie realizowana w Mielcu przez PLK czyli remont linii kolejowej także objęta jest programem dostępność plus. Będzie budowane m.in. przejście podziemne, które musi uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych - powiedział marszałek Władysław Ortyl.

W mieście mamy wiele zdefiniowanych potrzeb w zakresie wsparcia społecznego. Wejście do tego programu pozwoli nam zrealizować część tych zamierzeń - powiedział Fryderyk Kapinos, pf. Prezydenta Mielca.

Program Dostępność Plus będzie wspierał inwestycje w 8 obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Wartość inwestycji w ramach realizacji programu w skali całego kraju to ok. 23 mld zł w latach 2018-25. Źródłami finansowania są fundusze europejskie, tzw. fundusze norweskie i EOG oraz publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki PFRON).Skala inwestycji jest duża, ale nie spowoduje istotnego obciążenia dla budżetu kraju czy samorządów gdyż program został zaplanowany na kilka najbliższych lat. Impuls budżetowy z jakiego Polska korzysta w ramach europejskiej polityki spójności jest doskonałą okazją do zaprojektowania lepszego, bardziej przyjaznego otoczenia dla nas wszystkich.

Podczas konferencji prasowej w Mielcu Adam Hamryszczak mówił także o projekcie Pakietu dla Miast Średnich. Krzysztof Ślęzak wspominał z kolei o Programie Fabryka Plus, w ramach którego w Mielcu powstanie nowoczesny biurowiec w okolicach ulic Głowackiego i Długosza. Będą w nim mogły prowadzić działalność przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Celem programu ‚Fabryka’ jest wsparcie rozwoju średnich miast m.in. poprzez budowę tego typu ośrodków wsparcia biznesu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE