Reklama

Mielczanin wśród wybitnych twórców techniki. Włodzimierz Adamski nominowany w konkursie Złoty Inżynier

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mielczanin wśród wybitnych twórców techniki. Włodzimierz Adamski nominowany w konkursie Złoty Inżynier - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Plebiscyt „Złoty Inżynier” jest organizowany przez redakcję „Przeglądu Technicznego” już od 29 lat. Kandydaci do tytułu „Złoty Inżynier 2022” to wybitni twórcy techniki zarówno naukowcy, jak i praktycy – menedżerowie, nauczyciele i działacze ruchu stowarzyszeniowego. Wśród nich znalazł się również mielczanin Włodzimierz Adamski.

Od 29 lat redakcja "Przeglądu technicznego" organizuje plebiscyt "Złoty Inżynier.

Wśród kandydatów do tytułu „Złoty Inżynier 2022” są wybitni twórcy techniki zarówno naukowcy, jak i praktycy – menedżerowie, nauczyciele i działacze ruchu stowarzyszeniowego. Wywodzą się z tradycyjnych oraz najnowszych dziedzin techniki, przyczyniając się do ich rozwoju – a co szczególnie ważne – z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wśród tegorocznych kandydatów są osoby zajmujące się nowymi technologami, robotyką i automatyką oraz zrównoważonym rozwojem.

Między kandydatami znalazł się również mielczanin dr hab. inż. Włodzimierz Adamski. Urodził się 24 maja 1948 roku w Grudziądzu. Ukończył Technikum Mechaniczne w Mielcu z maturą w 1967 roku oraz w 1973 r. Politechnikę Sląską w Gliwicach z tytułem inżyniera. Do pracy w OBR WSK PZL-Mielec został przyjęty w 1973 roku. Trzy lata później pełnił stanowiska kierownicze w sekcji programowania geometrii samolotu, pracowni numerycznego odwzorowania geometrii i wydziale odwzorowania geometrii, a w latach 1988-1990 był zastępca dyrektora OBR d. rozwoju technik wytwarzania. Od 1990-1994 kierował służbą wdrażania technik komputerowych, a ponadto w roku akademickim był wykładowcą Politechniki rzeszowskiej. W latach 1994-1998 pełnił funkcję Głównego Informatyka Zakładu Lotniczego PZL-Mielec, a od 1998 był kierownikiem działu informatycznego Polskich Zakładów Lotniczych. 

Niemal od początku pracy w Mielcu dążył do wprowadzenia nowatorskich rozwiązań technicznych z użyciem technik komputerowych, np. w 1976 roku zastosował mało wówczas znaną technikę projektowania i wytwarzania wspomaganego komputerem CAD/CAM. Zaprojektował numeryczny kształt wielu samolotów, w tym wszystkich mieleckich, za co otrzymał kilkanaście nagród NOT z Nagrodą Główną SUSI na Międzynarodowych Targach CAD/CAM/95. Za opracowanie i wdrożenie oprogramowania obrabiarek sterowanych numerycznie SPO został uhonorowany Nagrodą Rady Stołecznej NOT MICROLAUR-1988r. 

Ponadto jest autorem szeregu unikalnych rozwiązań technicznych, z których kilka zostało opatentowanych. 

Zagłosować na mielczanina możesz TUTAJ. Głosowanie trwa do 20 stycznia 2023 r. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy