Od 29 lat redakcja "Przeglądu technicznego" organizuje plebiscyt "Złoty Inżynier.
Wśród kandydatów do tytułu „Złoty Inżynier 2022” są wybitni twórcy techniki zarówno naukowcy, jak i praktycy – menedżerowie, nauczyciele i działacze ruchu stowarzyszeniowego. Wywodzą się z tradycyjnych oraz najnowszych dziedzin techniki, przyczyniając się do ich rozwoju – a co szczególnie ważne – z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wśród tegorocznych kandydatów są osoby zajmujące się nowymi technologami, robotyką i automatyką oraz zrównoważonym rozwojem.
Między kandydatami znalazł się również mielczanin dr hab. inż. Włodzimierz Adamski. Urodził się 24 maja 1948 roku w Grudziądzu. Ukończył Technikum Mechaniczne w Mielcu z maturą w 1967 roku oraz w 1973 r. Politechnikę Sląską w Gliwicach z tytułem inżyniera. Do pracy w OBR WSK PZL-Mielec został przyjęty w 1973 roku. Trzy lata później pełnił stanowiska kierownicze w sekcji programowania geometrii samolotu, pracowni numerycznego odwzorowania geometrii i wydziale odwzorowania geometrii, a w latach 1988-1990 był zastępca dyrektora OBR d. rozwoju technik wytwarzania. Od 1990-1994 kierował służbą wdrażania technik komputerowych, a ponadto w roku akademickim był wykładowcą Politechniki rzeszowskiej. W latach 1994-1998 pełnił funkcję Głównego Informatyka Zakładu Lotniczego PZL-Mielec, a od 1998 był kierownikiem działu informatycznego Polskich Zakładów Lotniczych.
Niemal od początku pracy w Mielcu dążył do wprowadzenia nowatorskich rozwiązań technicznych z użyciem technik komputerowych, np. w 1976 roku zastosował mało wówczas znaną technikę projektowania i wytwarzania wspomaganego komputerem CAD/CAM. Zaprojektował numeryczny kształt wielu samolotów, w tym wszystkich mieleckich, za co otrzymał kilkanaście nagród NOT z Nagrodą Główną SUSI na Międzynarodowych Targach CAD/CAM/95. Za opracowanie i wdrożenie oprogramowania obrabiarek sterowanych numerycznie SPO został uhonorowany Nagrodą Rady Stołecznej NOT MICROLAUR-1988r.
Ponadto jest autorem szeregu unikalnych rozwiązań technicznych, z których kilka zostało opatentowanych.
Zagłosować na mielczanina możesz TUTAJ. Głosowanie trwa do 20 stycznia 2023 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.