Reklama

Marszałku! Starosto! Prezydencie! Jak długo jeszcze?

Opublikowano:
Autor:

Marszałku! Starosto! Prezydencie! Jak długo jeszcze? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W listopadzie 1996 roku Korso po raz pierwszy poinformowało czytelników, że dwie firmy Melnox i Krono-Wood otrzymały pozwolenie na działalność na Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Mielcu. Po dwóch latach mieszkańcy zaczęli głośno mówić o obawach związanych z degradacją środowiska w mieście...

...i tak od 18 lat. Przez ten czas swoje niezadowolenie wzrastającym zanieczyszczeniem wyrażali w przeróżny sposób. Były strajki, spotkania, grupy dyskusyjne, telefony do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, do marszałków, wojewodów, starostów, prezydentów i radnych. Między samorządami a zakładem sporządzano umowy, porozumienia, jednak mieszkańcy jakoś nie zaobserwowali, by wpłynęło to korzystnie na ich jakość życia w Mielcu. Owszem, modernizacja w zakładzie postępuje i mamy wieści co do wprowadzanych technologii. Dlaczego więc dymu zamiast ubywać – przybywa?

Elektrofiltr prawie gotowy
Zakład Kronospan, jak informuje rzecznik prasowy spółki Beata Rafało, w ciągu ostatnich miesięcy zrealizował już kilka inwestycji, które mają znacznie wpłynąć na zmniejszenie uciążliwości związanej z produkcją. Dobiega końca budowa nowej wytwornicy ciepła, elektrofi ltru i multicyklonów. Jak zaznacza przedstawicielka firmy, pierwsze testowe uruchomienie elektrofiltru i wytwornicy ciepła planowane jest na drugą połowę września. Warto jednak zaznaczyć, że druga połowa września właśnie jest, a uruchomienie tej instalacji miało spowodować znaczne zmniejszenie emisji pyłu.

Dowiedzieliśmy się także, że wybudowano nową halę biomasy. Ta inwestycja ma zapobiec paleniu biomasy z hałd. W trakcie budowy w miejscu składowania trocin jest betonowy ekran o wysokości 8 metrów i długości prawie 300 metrów. To działanie ma znacznie ograniczyć emisję hałd trocin. Mur ma stanowić dodatkowo rolę ekranu dźwiękowego.

Jak dalej informuje rzecznik prasowy, kierownictwo Kronospanu ma zlecić kolejne pomiaru hałasu w pobliżu okolicznych zabudowań mieszkalnych. - W przypadku stwierdzenia potrzeby dalszych działań w kierunku ograniczenia hałasu, zostaną one niezwłocznie podjęte. Dodatkowo zakład buduje drugi ekran dźwiękochłonny z południowej strony zakładu. Prace modernizacyjne trwają także w obrębie istniejącej instalacji - przekonują nas w swoim oświadczeniu przedstawiciele firmy.

Więcej w 38 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE